Očakáva sa rast svetovej ekonomiky. Vyhliadky krajín s rýchlejším očkovaním sú lepšie

Očakáva sa rast svetovej ekonomiky. Vyhliadky krajín s rýchlejším očkovaním sú lepšie
Zdroj foto: SITA/Jozef Jakubčo
Medzinárodný menový fond vo svojej aktualizovanej prognóze vývoja globálnej ekonomiky naďalej počíta v tomto roku s nárastom o 6 % po poklese o 3,2 % v roku 2020. Predpoveď pre rok 2022 však zvýšil o 0,5 percentuálneho bodu zo 4,4 % na 4,9 %.

Hlavným dôvodom je zlepšenie vyhliadok Spojených štátoch a ďalších bohatých ekonomík. Fond, naopak, varoval pred zaostávaním rozvíjajúcich sa krajín, ktoré bojujú s prudkým rastom počtu ochorení COVID-19.


Hlavným dôvodom rozdielneho vývoja je, že rozvinuté ekonomiky majú lepší prístup k vakcínam a pokračujú vo fiškálnych stimuloch. Naopak, rozvíjajúce sa ekonomiky čelia problémom na oboch frontoch, uviedol MMF. "Takmer 40 % populácie v rozvinutých ekonomikách je plne očkovaných oproti 11 % v rozvíjajúcich sa ekonomikách a len malému zlomku v nízkopríjmových rozvojových krajinách," uviedla hlavná ekonómka MMF Gita Gopinathová. Dodala, že vyhliadky krajín s rýchlejším očkovaním a návratom do normálu za zlepšili a, naopak, vyhliadky štátov, ktoré nemajú prístup k vakcínam a ktoré zaznamenávajú nové vlny epidémie ochorenia COVID-19, sa zhoršili.

MMF výrazne zvýšil prognózu rastu ekonomiky USA. Aktuálne počíta v tomto roku s expanziou o 7 % a v roku 2022 o 4,9 %, čo je o 0,6, respektíve o 1,4 percentuálneho bodu viac v porovnaní s aprílovou predpoveďou. Fond očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa zvýši o 4,6 %, respektíve o 4,3 %, Japonska o 2,8 %, respektíve o 3 %, Číny o 8,1 %, respektíve o 5,7 % a Indie o 9,5 %, respektíve o 8,5 %.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá