Americká bojová misia v Iraku sa skončí ešte tento rok, oznámil Biden

Vzťahy s Bagdadom vstupujú do novej fázy. Americká bojová misia v Iraku sa skončí do konca roka. Oznámil to v pondelok prezident USA Joe Biden po rokovaní s irackým premiérom Mustafom Kázimím v Bielom dome.

"Spojené štáty sú odhodlané aj naďalej spolupracovať (s Irakom) v oblasti bezpečnosti a budú pokračovať v odbornej príprave (irackých jednotiek) a budú asistovať pri riešení situácie ohľadom Islamského štátu," vyhlásil Biden.

Biden tiež zdôraznil, že USA podporujú Irak v snahe usporiadať demokratické októbrové voľby a že v tejto otázke spolupracujú s Bagdadom, ale aj s Radou pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive a s Organizáciou Spojených národov.

Pôsobí tam 2500 amerických vojakov

Premiér Mustafa Kázimí novinárom v Bielom dome povedal, že USA a Irak majú "strategické partnerstvo". "Amerika pomáha Iraku. Spoločne bojujeme a porazíme Islamský štát," citovala Kázimího agentúra AFP.

TOP videá

V súčasnosti v Iraku pôsobí 2500 amerických vojakov, ktorí pomáhajú miestnym silám čeliť zvyškom skupiny IS. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová odmietla konkretizovať, koľko mužov zostane v Iraku do konca roka. "Konkrétne číslo bude závisieť od toho, koľko jednotiek bude potrebných pre splnenie misie," povedala Psakiová. Od roku 2022 sa má prítomnosť amerických vojakov zredukovať výlučne na poradenstvo a výcvik irackej armády.

Američanmi vedená koalícia vpadla do Iraku koncom marca 2003. Vládu vtedajšieho irackého prezidenta Saddáma Husajna obviňovala z držby zbraní hromadného ničenia. Tie sa však v krajine dosiaľ nenašli.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá