Sulíkovi sa Procházkova Alfa páči, ďalší váhajú

Sulíkovi sa Procházkova Alfa páči, ďalší váhajú
Zdroj foto: SITA
Ekonomická časť programu Alfa, ktorý cez víkend predstavil poslanec Národnej rady SR za KDH Radoslav Procházka, sa predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi páči a považuje ju za správnu.

"Nemám ho celý naštudovaný, ale jeho úvahy k odvodom sa mi pozdávajú, lebo sa do veľkej miery stotožňujú s naším odvodovým bonusom. Samozrejme, to sa mi páči a považujem ich za správne," uviedol Sulík pre agentúru SITA. Sulík je pripravený diskutovať s Procházkom o jeho programových východiskách, nemyslí si však, že pravica sa musí nasilu spájať.

"Pravica musí vedieť komunikovať a dohodnúť sa na konkrétnych veciach. Ale rôzne tlaky zvonku, že najlepšie je spraviť jednu stranu, nepovažujem za správne. Na pravicovom spektre je rozmanitosť. Dôležité je, aby tieto strany dokázali korektne spolupracovať," uzavrel líder liberálov.

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo si myslí, že práve teraz je čas, keď sa treba zaoberať programovými východiskami na ďalšiu dekádu. "Robíme to v SDKÚ-DS a 17. novembra chceme predstaviť program pre ďalšiu dekádu, kde budú viaceré odvážne a vizionárske riešenia. Čiže mne aj padne vhod, ak v iných stranách prebieha nejaká programová debata, aspoň budeme vedieť, aké názory medzi sebou máme," konštatoval.

Procházkov program Alfa Frešo bližšie komentovať nechcel, ak niekto má nejaký program, v prvom rade sa s ním musí presadiť v rámci vlastnej strany, myslí si. "Každá zo strán musí urobiť sebareflexiu, ako SDKÚ-DS urobila personálnu sebareflexiu, obmenu a potom programovú obmenu. Potom, keď uvidíme, čo má kto na stole, môžeme uvažovať o tom, kde vidíme spoločné programové prieniky," dodal.

Prioritou programu SDKÚ-DS má byť podľa lídra strany ochrana strednej vrstvy, teda ľudí, ktorí sa živia svojou prácou a podnikaním, rozpracúva aj ďalšie oblasti, ktoré majú výrazným spôsobom posúvať Slovensko dopredu, reaguje na krízu a aj na dôchodky a demografický vývoj. "Pre nás je dôležité, aby tie veci, ktoré navrhneme, boli realizovateľné, aby sme sa na nich dokázali zhodnúť a aby to boli veci, ktoré prijmú odborníci ako zmysluplné veci pre Slovensko a jeho budúcnosť," vysvetlil Frešo.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár program Alfa nekomentoval. Podľa neho ide o vnútornú záležitosť KDH. "Nemám dôvod vyjadrovať sa k programu jedného člena KDH, môžem sa vyjadrovať k programu strany, bolo by to nefér," poznamenal.

Líder OĽaNO Igor Matovič predpokladal, že Procházkov program bude výrazný, najmä po tom, ako zásadnejšiu alternatívu nepredstavil Daniel Lipšic. "Niečo kvitujem, niečo je za súčasnej situácie naozaj utópiou, aby na to našiel podporu KDH a už vôbec nie celej pravice," komentoval s tým, že napríklad zákonodarnú iniciatívu pre stotisíc občanov navrhovali v minulosti i Obyčajní ľudia.

"Je to zaujímavý výstrel z Aurory," dodal. Matovič opätovne zdôraznil, že ak chce pravica byť jednotná, štyri strany, ktoré dobrovoľne pustili moc z rúk, musia hľadať to, čo ich spája a nehovoriť o tom, čo ich rozdeľuje.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá