Veľvyslanectvá v Maďarsku podporili LGBT komunitu, reagujú tak na kontroverzný zákon

TA3 TASR
23.7.2021 10:47

Dovedna 30 veľvyslanectiev a 12 kultúrnych inštitúcií podpísalo otvorený list vyjadrujúci plnú podporu komunite LGBTQI+ v Maďarsku, kde v polovici júna schválili kontroverzný zákon, ktorý podľa kritikov diskriminuje sexuálne menšiny.

Veľvyslanectvá v Maďarsku podporili LGBT komunitu, reagujú tak na kontroverzný zákon
TASR/AP (ilu)

Informoval o tom v piatok internetový denník EUobserver. List na podporu komunity LGBTQI+ a "práv jej členov na rovnosť, nediskriminačné (zaobchádzanie), slobodu vyjadrovania, pokojné zhromažďovanie sa a nenásilie" bol zverejnený v priebehu tohto týždňa na webstránkach ambasád viacerých krajín. Vyzýva vládu premiéra Viktora Orbána, aby rešpektovala právny štát a ľudské práva, čiže základy, na ktorých "stoja demokratické štáty".

List bol zverejnený krátko pred sobotňajším pochodom Gay Pride v Budapešti. Jeho signatári poukazujú na dôležitú úlohu tohto podujatia v podpore "rovnakého zaobchádzania a spoločenskej akceptácie všetkých LGBTQI+ osôb", ale aj všeobecne pri vytváraní "otvorenejšej, spravodlivejšej, inkluzívnejšej a rovnoprávnejšej spoločnosti".

V stredu premiér Orbán oznámil, že vláda usporiada vo veci sporného zákona o tzv. ochrane detí pred pedofíliou referendum. O deň neskôr šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás spresnil, že plebiscit sa uskutoční koncom tohto alebo začiatkom budúceho roku. Európska komisia, ktorá predmetný zákon považuje za homofóbny a diskriminačný voči komunite LGBTQI+, spustila minulý týždeň voči Maďarsku v tejto záležitosti právne konanie.

Zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý maďarský parlament jednomyseľne schválil 15. júna, bol rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz tzv. propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Zákon stanovuje, že mladí ľudia do 18 rokov nesmú byť v školách, vo filmoch či v reklame vystavovaní "pornografickému obsahu" alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany "podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu".

Ako pripomína portál EUobserver, Maďarsko v posledných rokoch výrazne obmedzilo práva LGBT osôb – zakázalo napríklad adopcie osobám rovnakého pohlavia a v decembri 2020 parlament pozmenil maďarskú ústavu a zaviedol novú definíciu rodiny ako "zväzok otca, ktorý je mužom, a matky, ktorá je ženou". Orbán počas svojej 11-ročnej vlády fakticky znemožnil aj zmenu pohlavia legálnou cestou.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok