Na Slovensku už zachytili 35 prípadov nákazy deltou, objavujú sa aj ďalšie varianty

TA3 TASR
12.7.2021 14:04

Na Slovensku sa celkovo od júna potvrdilo 35 prípadov delta variantu nového koronavírusu. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková s tým, že zväčša išlo o osoby prichádzajúce zo zahraničia a ich úzke kontakty.

Dominuje alfa

Delta variant bol však identifikovaný aj u osôb, ktoré v zahraničí neboli. Na Slovensku aj naďalej dominuje alfa variant nového koronavírusu. ÚVZ ľudí vyzýva, aby dodržiavali platné protiepidemické opatrenia na území SR i po príchode zo zahraničia. Račková zdôraznila, že ich cieľom nie je ľudí obmedzovať a že zavedené opatrenia spomaľujú šírenie nového koronavírusu vrátane jeho infekčnejších variantov.

"Cieľom opatrení je zabrániť prudkému nárastu infikovaných osôb, následnému vzostupu hospitalizácií, preťaženiu zdravotného systému a zabrániť úmrtiam. Jedine očkovanie nás ochráni pred vážnymi stavmi ohrozujúcimi zdravie," odkázali verejní zdravotníci. Laboratóriá ÚVZ SR, Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave úspešne sekvenovali 1148 pozitívnych vzoriek.

Varianty z Kolumbie aj Egypta

Račková priblížila, že alfa variant bol laboratórne potvrdený v 1120 prípadoch, čo je takmer 98 percent zo sekvenovaných vzoriek. Beta variant identifikovali laboratóriá v štyroch prípadoch. Kapa variant nebol potvrdený ani v jednom prípade. Delta variant, ktorý ešte v máji na Slovensku laboratórne nepotvrdili, sa v júni identifikoval v 15 pozitívnych vzorkách, čo je 1,3 percenta zo všetkých úspešne sekvenovaných vzoriek.

V deviatich prípadoch identifikovali ostatné varianty, pričom v troch pozitívnych vzorkách išlo o variant, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Kolumbii, v štyroch o variant, ktorý prvýkrát zachytili v Egypte a v jednom prípade išlo o variant prvýkrát zaznamenaný v Rusku. 

V júni sa na Slovensku pomocou PCR testovania identifikovalo 1793 pozitívnych vzoriek. Na sekvenovanie postúpili 1247 z nich, čo predstavuje 69,5 percenta zo všetkých pozitívnych vzoriek.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok