Nevídaná akcia ochranárov. Problémovú medvedicu s mladými premiestnili do divokej prírody

Nevídaná akcia ochranárov. Problémovú medvedicu s mladými premiestnili do divokej prírody
Zdroj foto: TASR/Oliver Ondráš (ilu)
Zásahový tím pre medveďa hnedého zasiahol voči problémovej medvedici s dvomi mladými, ktoré spôsobovali škody medzi Hrebienkom a Starým Smokovcom. Uspali ich a premiestnili do divokej prírody Vysokých Tatier.

V prírode dokáže nájsť prirodzenú potravu

Akcia sa uskutočnila pod dozorom veterinárneho lekára. Ochranári monitorovali pohyb medvedice s mladými od 28. apríla. Podľa Michala Haringa zo zásahového tímu ide o mladú, približne štvorročnú medvedicu, ktorá sa zatiaľ nestala typickým kontajnerovým medveďom a dokáže si nájsť v prírode prirodzenú potravu. 

Napriek tomu už zviera vykazuje stratu plachosti pred človekom a postupne začalo spôsobovať viac škôd na majetku.

Terapia, ktorá sa používa po celom svete

Najčastejšie boli zaznamenané škody na drevených častiach budov, napríklad na bufetoch v Smokovcoch, železničnej stanici v Starom Smokovci či na budove Slovenského zväzu sánkarov.

 "Plašenie medveďov je jednou z foriem averznej terapie, ktorá sa využíva po celom svete. Jej cieľom je znovunavodenie plachosti u medveďov s pozmeneným správaním prostredníctvom negatívneho stimulu. Táto metóda však bola neúčinná a medvede sa opakovane vracali do osídlených oblastí, kde spôsobovali škody," vysvetlil Haring.

Chránime globálnu biodiverzitu

Ochranári zo zásahového tímu sa rozhodli odchytené medvede umiestniť v jednej z dolín Vysokých Tatier. Ide o územie s najvyšším stupňom ochrany prírody a výrazne obmedzeným pohybom turistov. 

Ochranári budú naďalej pohyb medveďov monitorovať. Rozhodnutie ochranárov ocenil minister životného prostredia Ján Budaj. "Ochranou tradičných obyvateľov našich hôr chránime globálnu biodiverzitu," doplnil šéf envirorezortu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá