Brahímí v Damasku rokoval s al-Asadom

Brahímí v Damasku rokoval s al-Asadom
Zdroj foto: SITA
Vyslanec Organizácie Spojených národov (OSN) a Ligy arabských štátov (LAŠ) pre Sýriu Lachdar Brahímí, ktorý sa v krajine zmietanej občianskou vojnou snaží presadiť dočasné prímerie, rokoval v nedeľu v Damasku s prezidentom Baššárom al-Asadom. Informovala o tom štátna televízia, detaily stretnutia však neuviedla.

Brahímí vyzval na prímerie počas nadchádzajúceho moslimského sviatku Íd al-Adhá koncom týždňa s cieľom zastaviť krviprelievanie, ktoré si počas 19-mesačného konfliktu vyžiadalo už vyše 30 000 obetí. V sobotu už za týmto účelom viedol rokovania s ministrom zahraničia Valídom al-Muallimom, ktoré ministerstvo označilo za "konštruktívne a seriózne". Sýria doteraz na návrh prímeria reagovala zdržanlivo, pričom zdôraznila, že povstalci by museli v prípade zloženia zbraní vládnych síl reagovať rovnako.

Najvyšší predstavitelia OSN a LAŠ v piatok podporili Brahímího výzvu a apelovali na obe strany konfliktu v Sýrii, aby prerušili boje počas nadchádzajúceho sviatku. Prímerie by podľa nich malo trvať čo najdlhšie, aby "vytvorilo priestor pre mierový politický proces, ktorý splní legitímne túžby Sýrčanov po demokracii, rovnosti a spravodlivosti". Začiatok Íd al-Adhá pripadá na 26. októbra a sviatok trvá štyri dni.

Boje v Sýrii medzičasom pokračujú predovšetkým na severe a v okolí Damasku. V sobotu si podľa Sýrskej organizácie pre monitorovanie ľudských práv vyžiadali najmenej 108 mŕtvych vrátane 42 civilistov.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá