Poslanci majú dostať laptopy za 120 tisíc, opozícii to prekáža

Poslanci majú dostať laptopy za 120 tisíc, opozícii to prekáža
Zdroj foto: SITA
Opoziční poslanci vyčítajú kancelárii Národnej rady SR nákup zbytočne drahých a výkonných laptopov pre nových zákonodarcov. Parlament podľa vestníka verejného obstarávania predpokladá celkovú cenu za 90 kusov techniky 120 600 eur.

"Predložili sme návrh, že poslancom, ktorí v prevažnej miere pracujú s dokumentmi, stačia lacné čítačky, respektíve tablety. Tento návrh bol podľa mojich informácií zmätený zo stola na väčšom klube Smeru-SD," uviedol pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič.

Špecifikácia laptopov sa podľa jeho slov rozoberala na stretnutí s kancelárom národnej rady Viktorom Stromčekom. "Prišiel konkrétny návrh, ktorý sme mali zhruba 12 hodín od ôsmej večer do ôsmej ráno. Poslali sme vlastnú konfiguráciu, neuspelo ani toto," vysvetľuje Viskupič. Laptopy, ktoré chce kancelária parlamentu obstarať, sú podľa neho príliš drahé a výkonné na to, čo súvisí s poslaneckou prácou.

"Tento počítač je vhodný na najnovšie hry, je v manažérskej kategórii. Myslím si, že nie je teraz doba na to, aby sme kupovali laptopy za 1600 eur," konštatoval. Podľa Viskupiča existujú aj iné formy zabezpečenia počítačov pre poslancov, napríklad formou operatívneho lízingu. "Čo by predpokladalo nejakú legislatívnu zmenu, ale v dobe krízy sú práve legislatívne zmeny smerujúce k šetreniu veľmi potrebné," konštatoval.

Nákup ultratenkých laptopov s LED podsvietením kritizoval poslanec za OĽaNO už minulý týždeň po rokovaní poslaneckého grémia.

"Pokladám to za veľmi zlý signál. Ako vyštudovaný kybernetik si myslím, že požadované parametre sú absolútne premrštené. Počítače sa dali kúpiť oveľa, oveľa lacnejšie," uviedol poslanec za SaS Ľubomír Galko.
Okrem vysokej predpokladanej obstarávacej ceny kritizuje aj zbytočne vysokú špecifikáciu notebookov, ktorá znižuje okruh firiem schopných zapojiť sa do súťaže a ponúknuť nízku cenu. "Na druhej strane sa núka riešenie, že by sa stanovila nejaká nízka paušálna hranica, za ktorú sa dá kúpiť jednoduchý štandardný počítač a každý poslanec, ktorý by si chcel kúpiť lepší stroj, by si jednoducho priplatil," naznačil možné východisko. 

Predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková sa ešte pred týždňom vyjadrila, že na klube diskutovali o voľbe medzi tabletmi a notebookmi, poslanci sa nakoniec priklonili k laptopom. Špecifikácia podľa nej bola záležitosťou kancelárie parlamentu. Oznámenie o obstarávaní, ktoré Kancelária NR SR zaslala do vestníka, okrem celkovej predpokladanej ceny a toho, že ide o laptopy, mechaniku a tlačiarne, neobsahuje žiadne ďalšie podrobnejšie informácie.

"Prístup k súťažným podkladom je len elektronicky v systéme EVO (www.evo.gov.sk) registrovaným záujemcom," píše sa v ňom. Podľa informácií denníka Sme počítače musia mať hmotnosť do 1,7 kilogramu, hrúbku najviac do 1,9 centimetra, výdrž batérie vyše sedem hodín, podsvietenú klávesnicu ako aj webkameru s vysokým rozlíšením. 

Na rozdiel od poslaneckých "nováčikov" opätovne zvolení zákonodarcovia sa budú musieť uspokojiť s technickými prostriedkami, ktoré používali ešte pred predčasnými parlamentnými voľbami, pretože na nové zariadenia po novom nárok nemajú. V decembri minulého roka totiž poslanci schválili novelu, ktorou "patrí nový osobný počítač a tlačiareň len tým poslancom Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nevykonávali mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky v V. volebnom období".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá