Lídri EÚ ocenili úsilie gréckej vlády presadzovať reformy

Lídri EÚ ocenili úsilie gréckej vlády presadzovať reformy
Zdroj foto: SITA
Lídri Európskej únie vo štvrtok, počas prvého dňa bruselského summitu, ocenili pokrok Grécka. To spolu s predstaviteľmi takzvanej Trojky prijalo dohodu o politickom programe, ktorý bude v znamení nevyhnutných reformných krokov.

Predstavitelia Euroskupiny uviedli, že si pozorne preštudujú najbližšiu správu expertov Trojky - zástupcov Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu - a na základe v nej uvedených skutočností rozhodnú o ďalších opatreniach pre Grécko.

"Vítame rozhodnosť gréckej vlády splniť dané záväzky a oceňujeme obdivuhodné úsilie gréckeho ľudu. Dobrý pokrok sme zaznamenali v úsilí vlády vrátiť do hry reformný program," uvádza sa v spoločnom stanovisku lídrov EÚ.

Zmierlivý tón tohto vyhlásenia vyvažuje výzva EÚ, aby grécka vláda pokračovala v štrukturálnych a rozpočtových politických reformách. Tie sú podľa lídrov EÚ nevyhnutné, aby zabezpečili väčšiu konkurencieschopnosť súkromného sektora, pritiahli súkromných investorov a zefektívnili oblasť verejnej správy.

"Tieto podmienky umožnia Grécku dosiahnuť hospodársky rast a zabezpečia jeho zotrvanie v eurozóne," uvádza sa v stanovisku lídrov EÚ.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá