Dzurinda má novú funkciu, bude radiť Srbom

Aktualizované:
Dzurinda má novú funkciu, bude radiť Srbom
Zdroj foto: SITA
Expremiér, bývalý minister zahraničných vecí a dnes poslanec Mikuláš Dzurinda sa stal poradcom podpredsedníčky srbskej vlády pre európsku integráciu Suzany Grubjesic. Ako uviedol, Srbsko je pre neho výzvou.

Neplatená funkcia

„Najmä veľké výzvy by nás mali motivovať. Mám bázeň, ale sa aj teším na spoluprácu s vicepremiérkou. Veľmi sa na to teším. Mojou úlohou bude radami a skúsenosťami pomáhať,“ povedal. Ide o čestnú funkciu, za ktorú nebude brať plat a bude ju vykonávať popri poslaneckom mandáte.

Dzurinda prijal túto ponuku z viacerých dôvodov. „Vždy mi na krajinách bývalej Juhoslávie záležalo. Veľmi som sa angažoval v prípade Chorvátska. Krajiny bývalej Juhoslávie sú pre Európu nesmierne dôležité. Európa nebude ucelená a stabilná bez toho, ak by jej súčasťou nebolo aj Srbsko,“ povedal Dzurinda, ktorý sa domnieva, že úspešné napredovanie Srbska na jeho ceste do EÚ je v záujme Slovenska.

Slovensko podľa Dzurindu tiež prešlo ťažkou cestou, keď mu nikto neveril, považovali nás za čiernu dieru Európy. „Nielen sme všetkých v strednej Európe dobehli, ale mnohých aj predbehli vstupom do eurozóny, na tejto ceste som získal mnohé skúsenosti, ktoré práve Srbsku odovzdám veľmi rád,“ konštatoval.

Uznanie Kosova je nereálne

Dzurinda nepovažuje za reálne, aby zodpovední európski politici očakávali od Srbska, že uzná nezávislosť Kosova. „To považujem za neprijateľné. Môžeme však žiadať, aby Srbsko vykročilo na cestu reforiem, aby modernizovali ekonomiku, aby pribúdali investície, pracovné miesta, aby robili sociálne reformy, reformu justície. To je kľúč,“ uviedol. Vzťahy medzi Srbskom a Prištinou treba podľa neho zlepšovať.

„Ten, kto sa pozerá na Kosovo, môže sa naň pozerať ako na nezávislý štát alebo provinciu Srbska, ale pri oboch pohľadoch je dôležité, že dobré vzťahy, ich normalizácia, je v záujme Srbska, aj obyvateľov Kosova. Aj o tom treba hovoriť s lídrami v Srbsku, aj v Prištine, aby si to začali nielen uvedomovať, ale aby k tomu aj pristúpili,“ zdôraznil Dzurinda.

Dzurinda pomáha Srbsku už dnes na summite Európskej ľudovej strany v Bukurešti s nadväzovaním kontaktov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá