Združenie miest a obcí súhlasí s rozpočtom

Aktualizované:
Združenie miest a obcí súhlasí s rozpočtom
Zdroj foto: SITA
Vláda podpísala so Združením miest a obcí Slovenska Memorandum o spolupráci pri uplatňovaní rozpočtovej politiky orientovanej na zabezpečenie finančnej stability verejného sektora na rok 2013. Za vládu podpísal memorandum predseda vlády Robert Fico a za ZMOS jeho predseda Jozef Dvonč.

Fico povedal, že mestá a obce sa týmto krokom zaväzujú pomôcť vláde v dosiahnutí rozpočtových cieľov na rok 2013. "Sme v období, keď každý, kto na území Slovenskej republiky žije a pracuje, musí uvažovať o tom, ako zvládneme jednu z najväčších výziev, ktorá je pred nami, a tou je ozdravovanie verejných financií," uviedol premiér.

Štát od miest a obcí očakáva, že budú pracovať s prebytkovými rozpočtami. Mestá a obce sa zaviazali, že sa budú správať zodpovedne, aby ušetrili päť percent na mzdových nákladoch a desať percent na tovaroch a službách. Tieto ušetrené peniaze neskončia podľa Fica v štátnej kase, ale v rezervách, ktoré si samosprávy budú musieť vytvoriť.

Fico uznal, že obce s počtom obyvateľov pod dvetisíc majú problém prežiť. Preto sa signatári memoranda dohodli, že takéto obce iba udržia stav schváleného rozpočtu a k žiadnemu šetreniu v roku 2013 sa nezaväzujú.

Dvonč poznamenal, že občan by mal šetrenie pocítiť čo najmenej.Veľké zmluvy, ako uviedol Fico, podpisoval ZMOS s vládou v začiatkoch krízy v rokoch 2009 a 2010. Dnešným memorandom sa však diskusia o kompetenciách a problémoch samospráv ako aj vyšších územných celkov nekončí.

Predstavitelia vlády, ZMOS a osem predsedov samosprávnych krajov sa stretnú 19. novembra a prerokujú aktuálne témy týkajúce napríklad aj čerpania eurofondov alebo ciest druhej a tretej triedy.

Záznam z tlačovej besedy premiéra a ZMOS-u

Obce sľúbili, že budú šetriť a hospodáriť s prebytkami. Mali by vytvoriť rezervu približne 140 miliónov eur. O tejto téme sme sa rozprávaliť s Jozefom Turčánym zo Združenia miest a obcí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá