Španieli prišli o rekordnú sériu, Švédi dotiahli štvorgólové manko

TA3, TASR
17.10.2012 13:23

Dvadsaťpäť utorňajších kvalifikačných zápasov o MS 2014 v Brazílii prinieslo viacero zaujímavých vrcholov. Domáce Nemecko stratilo po nápore švédskych "Vikingov" náskok 4:0, Španielli prišli po remíze s rivalom z Francúzska 1:1 o rekordnú sériu kvalifikačných víťazstiev.

Po utorku zostávajú stopercenenté len dve reprezentácie, Holanďania po výhre 4:1 v Rumunsku a Rusi, ktorí doma tesne vyhrali nad Azerbajdžanom 1:0 gólom v závere z penalty. V A-skupine si Macedónci prekvapujúco poradili so Srbmi 1:0 a dosiahli prvé víťazstvo vkvalifikácii. O osude duelu rozhodla 58. minúta, keď Tomovič dostal červenú kartu za faul v šestnástke a následnú penaltu premenil Ibraimi. Na čelo skupiny sa dostali Belgičania, ktorí doma zdolali Škótov 2:0, rovnako 10 bodov majú aj Chorváti po domácej výhre 2:0 nad Walesom.

Taliani v B-skupine zdolali Dánsko 3:1 napriek tomu, že od 46. minúty hrali bez vylúčeného Osvalda. Základ ich víťazstva položili dva prvopolčasové góly stredopoliarov Montoliva a De Rossiho. Menej sa darilo českým hráčom, ktorí opäť nezaznamenali ani jeden presný zásah a pred vlastnými fanúšikmi remizovali s Bulharskom 0:0. "Sme sklamaní, Bulhari sa dali zdolať. Mali sme prevahu, ale takú jalovú," citoval idnes.cz obrancu Theodora Gebre Selassieho.

Mimoriadne dramatický duel C-skupiny videli diváci na Olympijskom štadióne v Berlíne. Domáci reprezentanti, v dovtedajšom priebehu kvalifikácie stopercentní, viedli nad Švédskom v 56. minúte už 4:0 a zdalo sa, že ich triumf už nemôže nič zmariť. Severania však dokázali v priebehu štvrťhodiny znížiť na rozdiel jediného gólu a nakoniec vydolovali z prehratého stretnutia bod, keď Elm v tretej minúte nastaveného času vyrovnal na konečných 4:4.

"Ak máte náskok 4:0 a zápas skončí 4:4, niečo je určite veľmi zlé. Po dvoch švédskych góloch sme úplne skolabovali. Takéto niečo by sa špičkovému tímu stávať nemalo," povedal kapitán domácich Phillip Lahm. V opačnom tábore panovala eufória. "Cítim obrovskú pýchu za mojich chlapcov, čo tu dokázali urobiť. Myslíte si, že v šatni v polčase za stavu 3:0 pre Nemecko sme verili, že tu získame nejaké body? Nie, to by si nik ani len nepomyslel," uviedol tréner "Tre kronor" Erik Hamren.

V D-skupine dosiahli Maďari cenné víťazstvo nad Tureckom 3:1. Domáci síce prehrávali od 22. minúty po góle Erdinca, no ešte do prestávky vyrovnal Koman a na začiatku druhého dejstva otočili misky váh Szalai a Gera.

Ruskí futbaloví reprezentanti bodovali naplno aj vo svojom štvrtom zápase a s dvanástimi bodmi a aktívnym skóre 8:0 suverénne vedú F-skupinu. Zverenci talianskeho trénera Fabia Capella to však v utorňajšom stretnutí na moskovskom štadióne v Lužnikách nemali proti odhodlaným hráčom Azerbajdžanu vôbec jednoduché.

Hostia odolávali tlaku až do záveru duelu a domácim reprezentantom zabezpečil tesné víťazstvo 1:0 a tri body až úspešný pokutový kop Romana Širokova z 84. minúty.
Cristiano Ronaldo nebude spomínať najlepšie na svoj stý zápas v národnom drese. Portugalsko totiž v utorok iba remizovalo pred vlastnými fanúšikmi so Severným Írskom 1:1.

Favoriti pritom mohli byť vďační aspoň za bod. Boli to práve ostrovania, ktorí sa v 30. minúte ujali vedenia zásluhou McGinna a tlaku domácich odolávali až do záveru duelu. Desať minút pred koncom po asistencii Naniho vyrovnal Helder Postiga. "Toto je veľmi zlý výsledok. V prvom polčase sme hrali úboho, v druhom sme zahadzovali šance. Potrestali nás z protiútoku. Stále verím, že môžeme postúpiť do Brazílie, záleží iba na nás, či priamo, alebo z druhého miesta a následnej baráži," vyjadril sa kouč Portugalska Paulo Bento.

Najväčší šláger utorňajšieho programu kvalifikácie medzi susedmi Španielskom a Francúzskom sa skončil zmierlivou remízou 1:1. Domáci dominovali v prvom polčase a ujali sa vedenia v 25. minúte zásluhou Sergia Ramosa. Druhé dejstvo však vyznelo lepšie pre hostí, ktorí najmä v záverečnej štvrťhodinke vyvinuli na súperovu bránku nesmierny tlak a nakoniec sa im podarilo aj vyrovnať.

O deľbe bodov rozhodol v nastavenom čase Olivier Giroud. Španieli tak ukončili rekordnú sériu víťazstiev v kvalifikáciách na čísle 24. "V druhom polčase nás veľmi dostali pod tlak, keďže sme im dali veľa priestoru. Vyzerá to tak, že náš zápas vo Francúzsku v marci bude veľmi dôležitý, ale nemôžeme podceniť ani ďalších súperov v skupine," hodnotil domáci tréner Vicente del Bosque.

"Nebolo by spravodlivé, ak by sme prehrali. Mohli sme aj zvíťaziť, no na druhej strane aj prehrať, dôležité bude nestrácať body v zápasoch s inými súpermi. Myslím ale, že vzájomné zápasy so Španielskom budú kľúčové," dodal kouč "Les Bleus" Didier Deschamps.

Silný dážď a voda na ihrisku znemožnili v utorok vo Varšave odohrať podľa plánu kvalifikačný duel H-skupiny medzi reprezentáciami Poľska a Anglicka. Stretnutie sa malo začať o 21.00 h, rozhodca Gianluca Rocchi však po obhliadke trávnika rozhodol o odložení začiatku o niekoľko desiatok minút a neskôr zápas preložili na stredu o 17.00 h. Národný štadión vo Varšave má síce zaťahovaciu strechu, ale ani delegát FIFA, ani funkcionári oboch tímov ju nechceli využiť.

A-skupina:
Osijek:
Chorvátsko - Wales 2:0 (1:0)
Góly: 27. Mandžukič, 58. Eduardo
Skopje:
Macedónsko - Srbsko 1:0 (0:0)
Góly: 59. Ibraimi (z 11m), ČK: 58. Tomovič (Srb.)

Taliansko - Dánsko 3:1 (2:0)
Góly: 33. Montolivo, 37. De Rossi, 54. Balotelli - 46. Kvist, ČK: 46. Osvaldo (Tal.)

Nemecko - Švédsko 4:4 (3:0)
Góly: 8. a 15. Klose, 39. Mertesacker, 56. Özil - 62. Ibrahimovič, 64. Lustig, 76. Elmander, 90.+3 Elm

Rumunsko - Holandsko 1:4 (1:3)
Góly: 39. Marica - 8. Lens, 28. Martens, 45.+1 Van der Vaart (z 11m), 85. Van Persie