Slováci sú kompletní, čaká ich generálka s Rakúskom

Aktualizované:
Štadión Ernsta Happela vo Viedni bude v nedeľu 6. júna dejiskom generálky slovenských futbalistov na EURO 2020.

Slováci sa predstavia proti ďalšiemu účastníkovi ME z Rakúska, ďalšie dva dni strávi reprezentácia vo svojom domovskom hlavnom stane v Senci a v stredu 9. júna odletí do Petrohradu. V pondelok 14. júna začne šampionát zápasom s Poľskom.

Žiadne uvoľnenie hráčov nečaká

Minulý týždeň v utorok remizovali zverenci reprezentačného trénera Štefana Tarkoviča v príprave v Riede s Bulharskom 1:1. Následne na druhý deň hlavný kouč oznámil záverečnú 26-člennú nomináciu na ME, v ktorej sú traja brankári, osem obrancov, osem hráčov do stredu poľa a sedem ofenzívnych futbalistov, z nich traja útočníci. Do konečného menoslovu sa z hráčov, ktorí absolvovali herné sústredenie vo Windischgarstene, nedostali zranený útočník David Strelec, obranca Jakub Holúbek, stredopoliar Matúš Bero a krídelník Erik Jirka. 

"Začíname tú dôležitejšiu fázu z pohľadu majstrovstiev Európy. S hráčmi si sadneme, povieme si zásadné veci, ktoré budeme chcieť plniť. Najprv sa budeme pripravovať na generálku s Rakúskom a potom na záverečný turnaj. Začíname pracovať cielene s tým, že už máme k dispozícii hráčov, ktorí budú aj na turnaji. Pre mňa osobne sme neprešli do uvoľnenej fázy, presne naopak," uviedol 48-ročný tréner SR.

Riešia aj zdravotné komplikácie

Zdravotné problémy na sústredení limitovali kapitána Mareka Hamšíka, Juraja Kucku, Ivana Schranza a Martina Koscelníka. Stav Hamšíkovho lýtka sa lepší, no stredopoliar švédskeho Göteborgu z preventívnych dôvodov nemusí v nedeľu nastúpiť. "Cítim sa čoraz lepšie. Stále to však ešte nie je stopercentné, a preto musím byť ešte opatrný," povedal pre oficiálny web SFZ a smerom k EURO si zaželal: "Hlavne nech sa nám vyhýbajú zranenia, aby sa nám už nestalo to, čo Davidovi Strelcovi. Teda nech sa nám vyhýbajú zranenia a aby sme predviedli okulahodiaci futbal tak, aby bol slovenský fanúšik spokojný.“

Tarkovič už má k dispozícii kompletný tím, vo štvrtok sa k mužstvu pripojili poslední dvaja reprezentanti - Ján Greguš a Martin Valjent. Hráči si tiež vyskúšali v rámci relaxu aj golfové odpalisko pri hoteli Dilly.

Rakúšania veria vo víťazstvo

Rakúsko odohralo v stredu prípravný duel s Anglickom, v ktorom v Middlesbrough prehrali 0:1. "S výsledkom som samozrejme nebol spokojný, ale ukázali sme stabilizáciu výkonu oproti minulým zápasom. Zaslúžili sme si aj remízu, mali sme dve či tri veľké šance. Proti Slovensku chceme potvrdiť napredovanie, aby sme v prvom zápase na ME proti Severnému Macedónsku boli v najlepšej možnej forme," citovala nemeckého trénera Rakúšanov Franca Fodu agentúra APA.

Duel v Pratri bude piatym vzájomným stretnutím Slovenska s Rakúskom, v predošlých štyroch zaznamenali reprezentanti SR 1 výhru, 2 remízy a 1 prehru, so skóre 3:4 v prospech Rakúska. Päťdesiattisícový štadión Ernsta Happela bol dejiskom posledného vzájomného merania síl týchto súperov 15. novembra 2016, zrodila sa remíza 0:0 a kapitán Slovákov bol Tomáš Hubočan (pozn. bol pre neho jubilejný 50. zápas v najcennejšom drese). Reprezentačnú premiéru si odbila dvojica Stanislav Lobotka – Albert Rusnák ml.

Zápas s výkopom o 17.30 SELČ povedú rozhodcovia zo Švajčiarska. Hlavným bude Urs Schnyder, na čiarach mu budú asistovať krajania Marco Zürcher a Jan Köbeli. V priamom prenose bude duel vysielať RTVS na Dvojke. Na zápas pustia organizátori približne 3000 fanúšikov, Rakúsky futbalový zväz však umožnil vstup iba domácim priaznivcom pri splnení stanovených podmienok. Do hľadiska sa dostanú iba diváci, ktorí sú zaočkovaní, alebo sa preukážu negatívnym testom či certifikátom o prekonaní koronavírusu. Slovenskí fanúšikovia sa nedostanú na štadión.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá