Nájsť bývanie bude zložitejšie, bytov sa stavia menej

Nájsť bývanie bude zložitejšie, bytov sa stavia menej
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Bytová výstavba sa spomalila, v prvom štvrťroku 2021 sa začalo stavať o pätinu menej bytov ako pred rokom. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Stagnácia výstavby nových bytov na Slovensku pokračovala aj v úvode roka 2021. Celkovo sa v 1. štvrťroku 2021 začala výstavba 4100 bytov, čo bolo o 21,4 % menej bytových jednotiek ako v rovnakom období minulého roka. 

Situáciu zhoršili aj opatrenia

Vývoj ovplyvnili reštrikčné opatrenia v súvislosti s nepriaznivým pandemickým vývojom a čiastočne aj vysoký porovnávací základ. Pred rokom (v 1. štvrťroku 2020) sa začalo stavať viac ako 5200 bytov, čo bolo najviac za obdobie prvého štvrťroka počas posledného desaťročia.

Nárast rozbehu výstavby v medziročnom porovnaní sa prejavil len pri rodinných domoch o 1,5 %. Z celkového počtu začatých bytov tvorili rodinné domy takmer tri štvrtiny.

Najviac bytov pribudlo v Bratislavskom kraji

Celkovo sa na Slovensku v prvých troch mesiacoch tohto roka dokončilo 4485 bytov, v medziročnom porovnaní nastal pokles o 2,2 %. Z regionálneho hľadiska bol najväčší relatívny úbytok dokončených bytov v Banskobystrickom kraji o 51,8 %. 

Najviac bytov, viac ako štvrtina, sa skolaudovala v Bratislavskom kraji pri medziročnom poklese o 9,4 %. Nárast počtu dokončených bytov zaznamenali štyri kraje, najvýraznejšie Nitriansky kraj (o 49,9 %) a Trenčiansky kraj (o 30,6 %).

Súčasne ku koncu marca 2021 bolo na Slovensku 75.714 rozostavaných bytov, ich počet bol o 3,8 % menší ako pred rokom. Počet rozostavaných bytov v rodinných domoch však medziročne mierne vzrástol o 1,9 % na 49.375.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá