Na cestovateľskej mape už bude Slovensko správne. Chybu opravujú

Slovensko by sa malo na cestovateľskej mape Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb zobrazovať podľa správnych dát od štvrtka 3. júna. V reakcii na medializované problémy s nahlasovaním dát o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

ÚVZ ubezpečuje ľudí, že situáciu, ktorá má vplyv na podmienky vstupu do jednotlivých európskych krajín, urgentne rieši.

"Všetky potrebné kroky sme prijali ešte pred medializáciou vzniknutého stavu. Už niekoľko dní intenzívne komunikujeme s ECDC. Včera vo večerných hodinách nám potvrdili, že mapu na základe správnych dát, ktoré sme im zaslali 31. mája, aktualizujú zajtra," povedala Račková. Ozrejmila, že úrad kontaktoval aj české zdravotnícke autority a situáciu im objasnil. Slovensko je pre Česko na základe nesprávnej cestovnej mapy v súčasnosti červené, čo znamená, že sa považuje za krajinu s vysokým rizikom nákazy.

ÚVZ ubezpečuje ľudí, že situáciu, ktorá má vplyv na podmienky vstupu do jednotlivých európskych krajín, urgentne rieši. "Sme si vedomí jej naliehavosti a intenzívne pracujeme na tom, aby bolo všetko uvedené na správnu mieru v čo najkratšom čase," doplnila Račková.

Vysvetlila, že ECDC nedávno zmenilo štruktúru hlásených dát. "K nedorozumeniu došlo z dôvodu, že ECDC čerpalo dáta z viacerých platforiem – nielen z európskeho systému TESSy, ale aj z iných zdrojov – národných a medzinárodných," doplnila. "V tejto súvislosti priznávame zlyhanie ľudského faktora, keď sa do systému TESSy zaslali neúplné údaje. Veľmi nás to mrzí a verejnosti sa ospravedlňujeme," zhrnula hovorkyňa.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá