Plošné zatvorenie škôl bolo nezákonné, rozhodol súd v Česku

Plošné zatvorenie škôl bolo nezákonné, rozhodol súd v Česku
Zdroj foto: TASR/Roman Hanc
Najvyšší správny súd Českej republiky rozhodol, že plošné uzatvorenie materských a základných škôl, ku ktorému došlo v apríli na základe pokynu ministerstva zdravotníctva, bolo nezákonné, informoval portál Novinky.cz.

Prevádzka týchto škôl mohla byť podľa súdu obmedzená iba prostredníctvom zákona o ochrane verejného zdravia.

"Oba senáty správneho súdu vydali dňa 2. 6. 2021 rozsudky, v ktorých konštatovali nezákonnosť napadnutých ustanovení oboch mimoriadnych opatrení," oznámil súd a dodal, že opatrenia nie je potrebné rušiť, keďže ich platnosť medzičasom vypršala.

Súd pritom poukázal na pandemický zákon, ktorý "upravil iba omedzenie výučby a inej prevádzky vysokých škôl", zatiaľ čo o obmedzení výučby a prevádzky materských, základných a stredných škôl sa zákon nezmieňuje. Prevádzka týchto škôl tak mohla byť podľa súdu obmedzená iba prostredníctvom zákona o ochrane verejného zdravia.

Na súd sa obrátili žiaci a rodičia, ako aj samotné základné a materské školy a tiež metská časť Praha 9, ktorá je zriaďovateľom týchto typov škôl. NSS už v minulosti označil za nezákonné aj plošné uzatvorenie reštaurácií, nosenie rúšok a ďalšie opatrenia, ku ktorým vláda Andreja Babiša pristúpila po skončení núdzového stavu začiatkom apríla.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá