Mikulec sa neobáva, že sú kauzy manipulované. Slová o škandále odmieta

Aktualizované:
Spravodajská informácia má ďaleko od dôkazu, podozrenia sa musia preveriť. Skonštatoval to minister vnútra Roman Mikulec v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Podľa vlastných slov vydal pokyn, aby sa inšpekcia ministerstva vnútra zaoberala podozreniami plynúcimi zo správy Slovenskej informačnej služby, s ktorou sa oboznámili poslanci národnej rady. Podčiarkol, že polícii, vyšetrovateľom aj prokurátorom dôveruje. Exministerka vnútra a nezaradená poslankyňa Denisa Saková trvá na tom, že ide o závažné podozrenia a škandál v bezpečnostných zložkách. V správe sa podľa nej jasne hovorí, že k informáciám má SIS dôkazy získané zákonným spôsobom a dajú sa použiť ako dôkazy aj v prípadnom trestnom konaní.

Prognózy, hodnotenia, skutočnosti

"Vážim si SIS ako inštitúciu, staviam na tom, že chceme spolupracovať do budúcna, ale my sa tu teraz nebavíme o dôkazoch," uviedol Mikulec s tým, že podozrenia preverujú orgány činné v trestnom konaní na základe dôkazov. "Ak SIS tvrdí, že takéto dôkazy má, má aj zo zákona povinnosť ich odstúpiť OČTK," dodal s tým, že sám ich nevidel. "Spravodajská informácia je súhrn nie dôkazov. Spravodajská informácia pochádza z rôznych zdrojov, je to súhrn prognóz, hodnotení, určitých skutočností," dodal s tým, že ju nechce dehonestovať a súhlasí so závažnosťou podozrení.

Saková reagovala, že správu v pléne NRSR prečítal sám šéf parlamentu Boris Kollár aj s tým, že všetky dôkazy SIS zabezpečila zákonne a môžu sa použiť v trestnom konaní. "Hneď, keď sa ozvali poslanci z klubu OĽANO, že je to spravodajská hra, tak ďalší poslanec zo Sme rodina zopakoval, že ide o zákonne získané dôkazy," priblížila situáciu v parlamente.

Živých prípadov sa stretnutie netýkalo

Exministerka tiež namieta, že predstavitelia štátu museli tieto informácie dostať skôr, ako na stretnutí v SIS a spochybňuje, či nejako konali. Hovorí o podozreniach, že kajúcnici sú univerzálni svedkovia, ktorých výpovede jednotliví vyšetrovatelia cez operatívcov manipulujú, aby boli rovnaké. "Keď sú výpovede u vyšetrovateľa, obviní sa konkrétny človek," povedala s tým, že takýto škandál v bezpečnostných zložkách tu nebol posledných 30 rokov.

Mikulec odmieta slová o škandále. Neobáva sa, že veľké kauzy sú v súčasnosti manipulované a stojí za OČTK. Poukázal na to, že napríklad väzobné stíhania prešli aj prípravnými či odvolacími súdmi a nechce, aby sa spochybňovali aj rozhodnutia súdov. Priznal, že na stretnutí v SIS zazneli i konkrétne mená. Odmieta, že by sa stretnutie týkalo živých prípadov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá