Po incidente s Lukašenkom chce Poľsko zastaviť lety medzi EÚ a Bieloruskom

Po incidente s Lukašenkom chce Poľsko zastaviť lety medzi EÚ a Bieloruskom
Zdroj foto: TASR/AP
Poľský premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že Európsku radu požiada, aby pozastavila všetky lety medzi EÚ a Bieloruskom. Informovala o tom agentúra PAP.

Európska únia bieloruské úrady ostro odsúdila a pohrozila, že voči osobám zodpovedným za tento incident zareaguje sankciami.

Bieloruské úrady donútili v nedeľu civilné lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do Vilniusu pristáť v Minsku. Po pristátí úrady zatkli novinára a opozičného aktivistu Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube. Morawiecki to na Twitteri označil za "trestuhodný čin štátneho terorizmu".

V pondelok sa v Bruseli začne mimoriadne zasadnutie Európskej rady, ktoré bude venované pandémii, boju proti klimatickej zmene, napätým vzťahom s Ruskom a nedeľňajšiemu vynútenému pristátiu lietadla v Minsku.

Prataseviča (26) spolu so Sciapanom Pucilom (22), druhým zakladateľom komunikačného kanálu Nexta Live fungujúcim na sociálnej sieti Telegram, zaradilo vlani v novembri Bielorusko na zoznam osôb podozrivých z teroristickej činnosti. Úrady tak urobili na základe predošlých obvinení, že obaja mladí muži sa podieľali na organizovaní hromadných nepokojov, čo je trestný čin, za ktorý v Bielorusku hrozí až 15 rokov väzenia. Kanál Nexta však vtedy upozornil, že terorizmus sa v Bielorusku trestá doživotným väzením alebo smrťou.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá