Sagan vedie bodovaciu súťaž, 14. etapa patrila domácemu cyklistovi

22.5.2021 19:19

Domáci cyklista Lorenzo Fortunato z tímu Eolo-Kometa zvíťazil v sobotnej 14. etape pretekov Giro d´Italia. Na vrchu Monte Zoncolan finišoval druhý Slovinec Jan Tratnik (Bahrain-Victorious) a tretí skončil ďalší Talian Alessandro Covi (UAE-Team Emirates). Ružový dres lídra celkového poradia si poistil Kolumbijčan Egan Bernal (Ineos Grenadiers).

Slovák Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe obsadil 148. miesto s mankom 38:33 min. a naďalej vedie bodovaciu súťaž.

V náročnej horskej etape sa v úniku odpútalo jedenásť jazdcov: George Bennett, Edoardo Affini, Bauke Mollema, Jacobo Mosca, Fortunato, Vincenzo Albanese, Nelson Oliveira, Covi, Rémy Rochas, Tratnik a Andrij Ponomar. V jednej fáze mali pred pelotónom aj sedemminútový náskok. Necelých desať kilometrov pred cieľom, keď na cyklistov stále čakalo obávané stúpanie na Monte Zoncolan (dĺžka 14,1 km, sklon 8,5%), bol náskok čelnej skupiny 5:30 min. Potom sa odtrhol Tratnik, ktorého stíhal Fortunato a dostihol ho sedem kilometrov pred páskou. O víťazovi sa rozhodovalo v tejto dvojici, k nástupu sa odhodlal Fortunato, Tratnik sa nevzdával, ale svojho súpera už nedostihol v extrémne strmom, vyše 20-percentnom stúpaní na poslednom kilometri.

"Som veľmi šťastný, únik išiel dobre a na začiatku Zoncolanu som zaútočil. Najprv som sa držal za Tratnikom, moje nohy boli silné a na konci som sa mohol radovať," povedal Fortunato pre portál cyclingnews.com.

V roztrhanom pelotóne vznikli rozdiely a Bernal potvrdil, že v doterajšom priebehu slávneho podujatia má najlepšiu formu. V záverečnom stúpaní nasadil vysoké tempo a odtrhol sa od najväčších konkurentov, obsadil štvrtú priečku a na čele celkového poradia vedie už o 1:33 min pred Britom Simonom Yatesom (BikeExchange). "Nemusím útočiť v každej horskej etape, potrebujem si len zachovať pokoj. V závere som sledoval Yatesa a chcel som zrýchliť, myslím si, že to vyšlo veľmi dobre," uviedol Bernal.