Hlásení nežiaducich účinkov po očkovaní je takmer päťtisíc. Čo patrí medzi najčastejšie?

Hlásení nežiaducich účinkov po očkovaní je takmer päťtisíc. Čo patrí medzi najčastejšie?
Zdroj foto: TASR/Pavel Neubauer
V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv k štvrtku eviduje 4744 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 300 závažných, čo predstavuje 6,3 percenta hlásení. Na svojej stránke to uviedol ústav.

Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu. Ďalšími boli tiež predkolapsový stav, kolaps, trombóza, pľúcna embólia, alergické reakcie, dočasná paralýza či krátkodobá strata vedomia. Objaviť sa môže aj epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu. K závažným nežiaducim účinkom zaradil Štátny ústav pre kontrolu liečiv aj teplotu tela nad 40 stupňov Celzia.

"Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, od veku, pričom všeobecne sú nežiaduce reakcie po očkovaní u ľudí vo vyššom veku menej časté a menej intenzívne, tiež od iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, ale v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka," pripomenul ústav.

Celkovo bolo na Slovensku k štvrtku podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií prvou dávkou zaočkovaných 1.480.534 osôb, druhou dávkou 705.034 osôb.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá