Zmajkovičová: Majetkové priznania by mali byť podrobnejšie

Zmajkovičová: Majetkové priznania by mali byť podrobnejšie
Zdroj foto: SITA
Spôsob nadobudnutia nehnuteľností by sa mal podľa podpredsedníčky Národnej rady Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD) vrátiť do formulára majetkových priznaní, ktorý podávajú verejní funkcionári.

Ako povedala Zmajkovičová, spôsob nadobudnutia kedysi vo formulároch bol, len sa to z nich vyhodilo. Na druhej strane podľa nej netreba zabudnúť na ochranu osobných údajov, čiže nie všetko, čo funkcionári vyplnia vo formulári, sa bude dať zverejniť na internete a občania si to teda nebudú môcť prečítať.

Zmajkovičová ako bývalá predsedníčka parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií má spolu s Gáborom Gálom (Most-Híd), ako bývalým predsedom výboru a Miroslavom Beblavým (SDKÚ-DS) ako súčasným predsedom v gescii prípravu paragrafového znenia zákona o konflikte záujmov a nové tlačivá pre majetkové priznania verejných funkcionárov.

Podľa Zmajkovičovej v každom volebnom období sa otvára otázka zmeny ústavného zákona, nikdy na to však nebola politická vôľa. „Na poslaneckom grémiu sme sa dohodli, že vznikne pracovná skupina zo súčasného a bývalých predsedov výboru, tým si nebude môcť žiadna strana z toho vytĺkať politický kapitál,“ povedala.

Prvé, čo treba zmeniť, sú podľa Zmajkovičovej formuláre na majetkové priznania pre verejných funkcionárov, ktoré musí výbor schváliť v decembri. „Otázka znie, či súčasťou ústavného zákona nebude aj to, ako má vyzerať formulár. Dnes zákon nestanovuje povinnosť vypĺňať formulár, je to len uznesenie výboru,“ konštatovala. Nový zákon by mal tiež zahrnúť niektoré nové funkcie verejných funkcionárov, ktorí by spadali pod jeho pôsobnosť a naopak zo zákona treba vypustiť už zrušené funkcie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá