Opatrenia uvoľňuje aj Británia. Otvoria sa kiná, divadlá i štadióny

Opatrenia uvoľňuje aj Británia. Otvoria sa kiná, divadlá i štadióny
Zdroj foto: SITA/AP
Britský premiér Boris Johnson v pondelok oznámil, že ďalšia fáza uvoľňovania pandemických opatrení v Anglicku sa začne 17. mája. Od budúceho pondelka (17. mája) budú môcť reštaurácie a stravovacie zariadenia hosťom poskytovať služby aj vo vnútorných priestoroch. Pri stole bude môcť sedieť najviac šesť ľudí alebo osoby z dvoch rôznych domácností.

Takisto sa budú môcť stretávať ľudia z rôznych domácností na vonkajšom priestranstve v počte do 30 osôb a rovnaký limit bude platiť i na svadbách, pohreboch a ďalších spoločenských udalostiach. V uzavretých priestoroch sa bude môcť stretávať najviac šesť ľudí alebo osoby z dvoch domácností.

V krajine otvoria kiná, múzeá a detské kútiky. Divadlá, koncertné sály, konferenčné strediská a štadióny budú tiež môcť otvoriť, ich kapacita však bude obmedzená. Premiér sa ľuďom poďakoval za ich úsilie počas lockdownu a pripomenul, že počty nových prípadov v Británii sú v súčasnosti najnižšie od septembra 2020.

Znížený stupeň pohotovosti

Poradcovia britskej vlády pre zdravotníctvo a britská Národná zdravotná služba v pondelok oznámili, že sa dohodli na znížení pohotovostného stupňa v Spojenom kráľovstve zo štvrtého na tretí.

Rozhodnutie o znížení stupňa pohotovosti bolo možné "vďaka úsiliu obyvateľov Spojeného kráľovstva" pri dodržiavaní obmedzení v oblasti rozstupov a vplyvu očkovacej kampane, uvádza sa v oficiálnom oznámení. Ľudia však podľa neho v súvislosti s vírusom musia zostať "ostražití".

Britské úrady v januári zaviedli najvyšší piaty stupeň pohotovosti, čo znamenalo celoplošné obmedzenie kontaktov medzi ľuďmi - tzv. lockdown. Viac ako tretina dospelých obyvateľov Británie je plne zaočkovaná, približuje Sky News. Obe dávky vakcín dostalo už takmer 18 miliónov ľudí a v krajine celkovo podali viac ako 53 miliónov dávok.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá