MMF vyzval bohaté krajiny na riešenie zadlženosti

MMF vyzval bohaté krajiny na riešenie zadlženosti
Zdroj foto: SITA
Medzinárodný menový fond (MMF) vyzval bohaté krajiny sveta na ráznejšie kroky vzhľadom na to, že pretrváva dlhová kríza v Európe a USA spolu s Japonskom dosahujú iba malý pokrok pri riešení problému ich rozpočtových deficitov.

Šéfka MMF Christine Lagardeová vo štvrtok uviedla, že ekonomickú neistotu zväčšujú aj politické spory a spomaľujú rast vyspelých aj rozvíjajúcich sa ekonomík. "Očakávame odvážne a spoločné kroky," povedala Lagardeová novinárom pred schôdzkou MMF, ktorá bude v piatok a sobotu v Tokiu.

MMF vyjadril sklamanie z nekoordinovanej reakcie Európy na dlhovú krízu a varoval, že nedávny pokles nákladov na požičiavanie si v prípade takých zadlžených štátov, ako je Španielsko, sa môže ukázať ako krátkodobý, ak lídri eurozóny neprídu s komplexným a dôveryhodným programom. Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's v stredu večer znížila rating Madridu tesne nad úroveň špekulatívneho pásma. MMF vyhlásil, že je pripravený podporiť európsku núdzovú pomoc pre Španielsko, ak o ňu Madrid požiada.

Japonský minister financií Koriki Džodžima označil zadlženosť eurozóny a problémy jej finančného sektora za najväčšie riziko pre globálnu ekonomiku a uviedol, že pre Európu je veľmi dôležité rýchlo realizovať kroky, ktoré sa dohodli s cieľom riešiť krízu. "Dúfame, že Európania prekonajú konflikty v názoroch a posilnia svoju snahu o zjednotenie a vytvorenie skutočnej menovej únie," konštatoval.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá