Rozbieha sa diskusia o zelených certifikátoch. Čo prinesú?

Rozbieha sa diskusia o zelených certifikátoch. Čo prinesú?
Zdroj foto: TASR/AP (Ilustračná fotografia)
Národné centrum zdravotníckych informácií a odborníci zo Slovensko.Digital chcú nájsť funkčné a technické riešenie tzv. zelených certifikátov pre Slovákov. Ide o bezpečný dokument pre obyvateľov Európskej únie, v ktorom sú prístupné dáta o občanovi súvisiace s Covid-19. Informovala o tom hovorkyňa NCZI Veronika Bauch.

Oslovia dbornú a širokú verejnosť

Generálny riaditeľ centra Róbert Suja pripomenul, že zo zákona je NCZI správcom a prevádzkovateľom národného zdravotníckeho informačného systému, a teda garantom zdravotníckych dát. Prostredníctvom platformy Slovensko.Digital chcú osloviť odbornú a širokú verejnosť s cieľom otvorenia diskusie k zeleným certifikátom.

"NCZI chce pozorne sledovať podnety, námety a odporúčania, a aktívne pristupovať k inšpiratívnym výstupom z diskusie. Zároveň zabezpečiť transparentný proces prípravy a realizácie takého očakávaného riešenia v dobe pandémie, akým je zelený certifikát. Na konci by malo byť nielen zvýšenie komfortu ľudí v bežnom živote, ale aj kvalitná infraštruktúra covidových dát," povedal.

Čo bude v certifkáte?

Zelený certifikát poskytne informácie napríklad o tom, či má daný občan za sebou vakcináciu. Tiež má vypovedať o aktuálnych výsledkoch PCR a antigénových testov alebo o tom, či daná osoba toto ochorenie prekonala. Informácie by boli sprístupnené oprávneným orgánom ako QR kód. Členské štáty EÚ počas jari pripravujú logistické kroky, aby pri predstavení digitálnej infraštruktúry, ktorú Európska komisia predstaví počas leta, už bolo zabezpečená autentifikácia digitálnych zelených certifikátov na území EÚ, hovorí NCZI. Európske štáty budú mať potom dostatok času na zapracovanie prípadných zmien v národných zdravotníckych systémoch či v legislatíve.

Ján Suchal zo združenia Slovensko.Digital uviedol, že transparentnú a participatívnu iniciatívu národného centra vítajú. "Tešíme sa na odbornú a aktívnu diskusiu NCZI s odbornou verejnosťou a veríme, že každá konštruktívna spätná väzba bude zapracovaná tak, aby prispela k lepšiemu výsledku projektu," dodal.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá