Únia dostala v marci vyše sto miliónov vakcín, za plánom aj tak zaostáva

Únia dostala v marci vyše sto miliónov vakcín, za plánom aj tak zaostáva
Zdroj foto: TASR/AP
Štáty Európskej únie dostanú do konca marca 107 miliónov dávok očkovacích látok proti chorobe COVID-19. Uviedla to v stredu hovorkyňa Európskej komisie, informovala agentúra Reuters.

Európska únia tak dosiahne svoj niekdajší cieľ, ktorý je však ďaleko za pôvodnými plánmi vakcinačnej kampane.

Veľké škrty AstraZenecy

Na základe zmlúv podpísaných s výrobcami vakcín Únia očakávala, že do konca marca dostane 120 miliónov dávok vakcíny iba od britsko-švédskej firmy AstraZeneca a ďalšie desiatky miliónov dávok od spoločností Pfizer-BioNTech a Moderna.

Po veľkých škrtoch v dodávkach, ktoré oznámila AstraZeneca, Európska únia revidovala svoj počiatočný cieľ a znížila ho na získanie asi 100 miliónov dávok vakcíny do konca marca.

Hovorkyňa Európskej komisie v stredu na tlačovej konferencii špecifikovala, že podľa očakávaní spoločnosť AstraZeneca dodá do konca marca 29,8 milióna dávok vakcíny - v súlade so svojím, smerom nadol revidovaným plánom dodávok.

Spoločnosť Pfizer-BioNTech dodá 67,5 milióna dávok a Moderna takmer desať miliónov. Tieto údaje, ktoré EÚ uviedla, sú v súlade s pôvodnými záväzkami oboch týchto farmaceutických spoločností.

70 percent zaočkovaných do júla

Únia predpokladá, že v druhom štvrťroku dôjde k výraznému zvýšeniu dodávok vakcín, čo bude podľa slov hovorkyne Komisie stačiť na to, aby bolo do júla zaočkovaných najmenej 70 percent dospelej populácie Európskej únie, i na urýchlenie zatiaľ pomalej vakcinácie.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá