Rusko ako prvé na svete zaregistrovalo vakcínu pre zvieratá

Rusko ako prvé na svete zaregistrovalo vakcínu pre zvieratá
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Ruské úrady oznámili, že zaregistrovali prvú vakcínu proti koronavírusu určenú pre zvieratá. Očkovaciu látku Carnivak-Cov vyvinuli odborníci z ruskej Federálnej služby pre veterinárny a fytosanitárny dohľad (Rosseľchoznadzor).

"Rusko zaregistrovalo Carnivak-Cov, sorbátom inaktivovanú vakcínu proti koronavírusovej infekcií pre mäsožravé zvieratá... Ide o prvý a zatiaľ jediný produkt na svete proti ochoreniu COVID-19 u zvierat," povedal novinárom zástupca riaditeľa Rosseľchoznadzoru Konstantin Savenkov. Hromadná výroba novej očkovacej látky by sa mohla začať už v priebehu apríla.

Produkovať ju bude ruské Federálne stredisko pre zdravie zvierat, ktoré je najväčším výrobcom veterinárnych produktov v Rusku. Klinické testy vakcíny Carnivak sa začali vlani v októbri. Látku skúšali na psoch, mačkách, obyčajných aj polárnych líškach, norkách a ďalších živočíchoch.

Výsledky testov podľa Savenkova ukázali, že nová vakcína je bezpečná a vysokoúčinná: protilátky voči koronavírusu sa plne vyvinuli u všetkých zaočkovaných zvierat. Ďalší výskum má ukázať, ako dlho dlho budú zvieratá zaočkované Carnivakom chránené. Bádatelia predpokladajú, že to bude minimálne šesť mesiacov.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá