Kríza má ku koncu ďaleko. Politológ je v neistote ohľadom Za ľudí

Kríza má ku koncu ďaleko. Politológ je v neistote ohľadom Za ľudí
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Od finálneho vyriešenia koaličnej krízy sme naozaj ďaleko, myslí si politológ Pavol Baboš z Univerzity Komenského v Bratislave. Odhaduje, že potrvá dovtedy, kým strany SaS a Za ľudí výrazne a jednotne nezasiahnu. Nedeľné vyhlásenia podľa Baboša situáciu neriešia, ale viac komplikujú.

"Z toho vyhlásenia mi bolo zrejmé, že nejde o žiadnu dohodu medzi koaličnými lídrami, ale skôr odkazovanie si ďalších požiadaviek cez médiá," skonštatoval na margo vystúpenia premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Politológ odhaduje, že na skorú demisiu premiéra to zatiaľ nevyzerá, kým sa nevzdajú funkcií všetci, ktorých menoval v požiadavkách hnutia OĽANO. "To nevidím reálne minimálne do stredy (24. 3.), keď má ultimátum SaS," dodal.

Ďalší vývoj bude podľa neho závisieť aj od toho, či SaS dodrží svoje vyhrážky a odíde z vlády. Rovnako dôležitý je postoj ministeriek Za ľudí Márie Kolíkovej a Veroniky Remišovej. "Pri SaS si skôr myslím, že k demisiám dôjde, pri Za ľudí netuším," poznamenal.

Pokračovanie v trojkoalícii si politológ vzhľadom na odmietavé stanoviská v poslaneckom klube Za ľudí nevie predstaviť. "Kríza sa bude ťahať, pokiaľ SaS a Za ľudí výrazne a jednotne spolu nezasiahnu, a to ja dnes nevidím," komentoval.

Igor Matovič dáva podľa neho "všemožne najavo svoju tvrdohlavosť, neschopnosť sebareflexie a vôľu pomstiť sa". Pristúpenie na kompromis je preto podľa neho otázne. "Viem si to predstaviť len vtedy, ak by ho k tomu donútili zvnútra hnutia alebo klubu," dodal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá