Neriešenie rómskej otázky sa môže skončiť konfliktom

Neriešenie rómskej otázky sa môže skončiť konfliktom
Zdroj foto: SITA
V prípade, že sa rómska otázka na Slovensku nebude riešiť, môže napätie medzi touto menšinou a majoritným obyvateľstvom vyvrcholiť do vzájomných konfliktov. Zhodujú sa na tom politológovia Michal Horský a Ján Baránek.

Obaja sa pritom zhodli aj na tom, že vinu za neriešenie tohto problému nesú všetky predchádzajúce vlády. Baránek si rastúce napätie vysvetľuje aj nárastom rómskej populácie, ktorej staršia generácia nemá dostatočné pracovné návyky, aby si našla zamestnanie.

"Pokiaľ sa tento problém nebude riešiť, on skončí krvavo. Nechcem, aby sa to tak skončilo, ani k tomu nenabádam, ale keď štát prestane napríklad chrániť obyvateľov, tak to budú ľudia robiť svojpomocne. Budú tu vznikať rôzne domobrany alebo iné miestne aktivity, ako sme to videli v Maďarsku. A to isté sa môže stať aj na rómskej strane," poznamenal politológ.

Baránek si myslí, že túto otázku by mala vláda riešiť aj v spolupráci s Bruselom. Na Slovensku je podľa neho treba prijímať nielen systémové riešenia, ale aj robiť konkrétne opatrenia v jednotlivých prípadoch. Príkladom zlyhania štátu je podľa neho prípad Malaciek, kde dlhodobé zanedbávanie situácie prinútilo Oskara Dobrovodského, aby sa odsťahoval zo susedstva neprispôsobivej rodiny. "Pri posledných komunálnych voľbách nám v prieskumoch začali vychádzať ako najakútnejšie problémy riešenie rómskej otázky a až potom nezamestnanosť," upozornil politológ.

Aj Horský si myslí, že neriešenie súčasnej situácie sa môže Slovensku vypomstiť. Ak nebudú prijaté vážne opatrenia, hrozí podľa neho, že problematika prejde do rúk extrémistov a avanturistov. "Na strane druhej Rómovia sa budú brániť tak ako v 60. rokoch Afroameričania voči segregácii celým radom krokov vrátane podpaľovania benzínových púmp," povedal.

Podľa Horského situácii nepomôže ani posledná výmena na poste splnomocnenca vlády pre rómske komunity. "Opatrenie vlády vybrať kandidáta OĽaNO (Petra Polláka) je v tejto spoločenskej situácii šikovný marketingový krok, ako sa zbaviť riešenia problému. Ale domnienka, že Matovičovo hnutie s pánom Pollákom čokoľvek v tejto otázke môžu vyriešiť, je hlboko mylná," poznamenal Horský. "Verím v dobrú vôľu aj vlády, aj OĽaNO, ale neverím v dobrý výsledok," doplnil Baránek.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá