Detí s úrazmi je menej, pribúdajú však otravy liekmi

Detí s úrazmi je menej, pribúdajú však otravy liekmi
Zdroj foto: TASR/Pavol Zachar
V Národnom ústave detských chorôb týždenne evidujú dve až tri deti úmyselne intoxikované liekmi, nezriedka v kombinácii s alkoholom.

"V ambulanciách oddelenia urgentného príjmu dlhodobo evidujeme údaj o ošetrení troch až štyroch detí týždenne, ktoré majú prejavy toxického účinku alkoholu. V období pandémie toto číslo pokleslo na dva, ale stúpol počet detí s náhodnými alebo úmyselnými intoxikáciami liekmi," informovala hovorkyňa ústavu Dana Kamenická.

Ako ďalej priblížila, v chirurgických ambulanciách urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb zaznamenali celkový pokles pacientov zhruba o pätinu. Pri úrazoch ide o takmer 30-percentný pokles. V ústave predpokladajú, že tieto čísla súvisia s celkovou situáciou v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a tým, že deti, či už žiaci škôl alebo rovnako mladšie deti, boli doma v izolácii.

Na otázku TASR, o aké najčastejšie úrazy detí išlo, Kamenická povedala, že čo sa týka diagnóz a samotných úrazov, tie sa veľmi nezmenili. "Pri úrazoch napríklad deti nespadli na ihrisku, v škole alebo v prírode, ale spadli v domácom prostredí - obývačke alebo z poschodovej postele. Bábätká v domácnosti padali štatisticky rovnako často," povedala.

V letných mesiacoch zaznamenali štandardne viac úrazov. Ústav to zdôvodnil tým, že bábätkám je teplo a viac sa v postieľkach samostatne polohujú. "V chirurgických ambulanciách sme mali tiež menej pacientov, ktorí k nám prichádzajú po primárnom ošetrení na zahraničných dovolenkách. Znížil sa tiež počet neopodstatnených návštev v chirurgických ambulanciách," dodala Kamenická.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá