Aké sú Hegerove plány na rok 2021? Avizoval kľúčové reformy

Aktualizované:
Rok 2021 bude z pohľadu ministerstva financií kľúčový, bude to rok reštartu. Nosnou témou tohto, ale aj nasledujúcich rokov bude plán obnovy. Ten so sebou nesie reformy dôležité pre Slovensko. Venovať by sa MF chcelo napríklad daňovo-odvodovej reforme či reforme rozpočtovej zodpovednosti. Plány rezortu na tento rok predstavil po rokovaní vlády minister financií Eduard Heger.

Dôchodková i daňová reforma

"Chceme a musíme urobiť zmeny, ktoré výrazne zlepšia život občanov," zdôraznil Heger. Rezort financií sa plánuje v tomto roku zaoberať daňovo-odvodovou reformou. Jej základný návrh, s ktorým MF pôjde do verejnej diskusie, chce predstaviť v najbližšom čase. Daňovo-odvodový systém má podľa Hegera ľudí motivovať. Naznačil, že pôjde smerom nižšieho zaťaženia práce a pracovnej aktivity a vyššieho zdanenia spotreby a majetku. Daňový systém by mal zohľadňovať aj negatívne externality, napríklad motivovať k ochrane životného prostredia.

V spolupráci s rezortom práce sa plánuje MF venovať aj dôchodkovej reforme. Podľa Hegera je dôležité, aby bol tento systém dlhodobo udržateľný. "Pre nás je dôležité, aby sme urobili dôchodkový systém, ktorý bude skutočnou sociálnou istotou pre seniorov a oporou na starobu," podotkol.

Chce jasné pravidlá

Za dôležitú považuje Heger aj reformu rozpočtovej zodpovednosti. Skonštatoval, že lepšie rozpočtové pravidlá majú chrániť spoločnosť pred nezodpovednými vládami a bankrotom. Chce tak nastaviť jasné pravidlá a mantinely. Pokračovať bude MF v programovom rozpočtovaní, venovať sa plánuje aj príprave konsolidácie na najbližšie roky. Verí, že tento rok dôjde k reštartu európskej a slovenskej ekonomiky a rezort financií tak bude môcť priniesť opatrenia, ktoré prinesú aj konsolidačné úsilie.

Jednou z kľúčových reforiem, ktorá je už takmer pripravená, je reforma dlhovej brzdy, zavedenie výdavkových limitov. "Ak by sme tento mechanizmus, tento systém výdavkových limitov mali na Slovensku už pred desiatimi rokmi, oveľa ľahšie by sa nám bojovalo v súčasnosti s krízou, pretože by sme mali dlh nižší zhruba asi o 10 miliárd," poznamenal štátny tajomník MF Ľuboš Jančík s tým, že práve preto je táto zmena dôležitá aj z pohľadu budúcnosti.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá