Známy web nabádal na nedodržiavanie opatrení. Začali stíhanie

Známy web nabádal na nedodržiavanie opatrení. Začali stíhanie
Zdroj foto: ČTK
Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove začal vo štvrtok trestné stíhanie vo veci prečinu šírenia poplašnej správy. Na sociálnej sieti o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Dlhodobý šíriteľ dezinformácií

Krajčí koncom augusta minulého roka podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre informácie publikované prostredníctvom internetovej stránky Bádateľ. Tie občanov nabádali na občiansku neposlušnosť, marenie prijatých opatrení na zabránenie šírenia ochorenia Covid-19 či odmietanie očkovania.

"Portál Bádateľ patrí k dlhodobým a pravidelným šíriteľom zdravotníckych hoaxov a konšpiračných teórií, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí," uviedol minister zdravotníctva pričom odkázal aj na články hovoriace nielen o téme nového koronavírusu, ale aj darcovstva orgánov, očkovania proti chrípke či o téme 5G sietí.

Krajčí dodal, že podľa prieskumu o dezinformáciách o zdraví, ktorý realizovalo ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom svojej behaviorálnej jednotky BEET medzi lekármi a lekárkami, až 35 percent lekárov sa vo svojej praxi stretáva s tým, že ich pacienti odmietajú liečbu alebo lekárske pokyny pre dezinformácie, ktorým uverili.

Boj proti hoaxom

MZ SR sa v minulom roku viacerými aktivitami zapojilo do boja proti hoaxom. Ako vtedy uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, monitorujú najrozšírenejšie a najnebezpečnejšie dezinformácie a reagujú na ne. Zároveň rezort komunikuje s predstaviteľmi sociálnej siete, ktorých upozorňuje na nebezpečné témy z pohľadu zdravotníctva.

Mimo rezortného prostredia vytvorilo MZ SR neformálnu sieť so zdravotníckymi influencermi, s ktorými si vzájomne na sociálnych sieťach pomáhajú. Eliášová doplnila, že sa usilujú o téme dezinformácií hovoriť čoraz viac aj v médiách, a to aj prostredníctvom politických lídrov.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá