Británia, Francúzsko a Nemecko požadujú nové sankcie voči Iránu

Británia, Francúzsko a Nemecko požadujú nové sankcie voči Iránu
Zdroj foto: SITA
Vlády Británie, Francúzska a Nemecka oficiálne vyzvali Európsku úniu, aby uvalila ďalšie sankcie na Irán v súvislosti s jeho sporným jadrovým programom. Tlačovú agentúru AFP o tom v nedeľu o tom informovali nemenovaní diplomati.

Ministri zahraničných vecí troch krajín sa podľa nich s touto požiadavkou ešte minulý týždeň písomne obrátili na vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovú. Podrobnosti nových opatrení zatiaľ nie sú doriešené, napriek tomu sa však očakáva, že ministri zahraničia celej dvadsaťsedmičky o nich budú rokovať počas nadchádzajúceho stretnutia v Bruseli naplánovaného na 15. októbra.

"Domnievame sa, že je stále čas na politické riešenie, diplomatické riešenie, a práve o to usilujeme. Nemôžeme však akceptovať jadrové zbrane v rukách Iránu," povedal jeden z citovaných zdrojov pod podmienkou anonymity. Ashtonová bude vo štvrtok v New Yorku predsedať stretnutiu zástupcov šiestich veľmocí, ktoré sa angažujú v jadrových rokovaniach s Iránom. Okrem Británie, Francúzska a Nemecka do skupiny patria aj Čína, Rusko a Spojené štáty.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá