V Bielorusku pokračovali protestné akcie. Zatkli aj Deda Mráza

V Bielorusku pokračovali protestné akcie. Zatkli aj Deda Mráza
Zdroj foto: TASR/AP
Odporcovia režimu v Bielorusku v sobotu pokračovali vo svojich protestných akciách, na ktorých polícia opäť zatýkala.

Deťom rozdávali sladkosti

Ako informoval spravodajský portál TUT.by, medzi zadržanými v Minsku bolo aj niekoľko osôb v kostýmoch Deda Mráza - bytosti, ktorá deťom v Bielorusku nosí novoročné darčeky. TUT.by v tejto súvislosti spresnil, že v jednej z minských štvrtí sa v sobotu konal beh, ktorého účastníci boli prezlečení za Deda Mráza a ktorí deťom pozdĺž trasy behu rozdávali sladkosti.

Toto podujatie bolo apolitické, neobjavili sa na ňom žiadne symboly opozície, dodal TUT.by s odvolaním sa na očitých svedkov. Napriek tomu polícia proti jeho aktérom zasiahla, pričom tam vyslala štyri autobusy policajtov. V mnohých štvrtiach bieloruských miest sa v sobotu vo vnútroblokoch svojich bytových domov zišli ich obyvatelia, aby so svojimi deťmi a susedmi vítali Deda Mráza, ozdobovali stromy, na ktoré napr. vešali papierové srdiečka s menami politických väzňov, alebo - ako sa stalo zvykom - spolu pri čaji diskutovali.

Podporné akcie sa konali aj v Bielorusku

Akcie na podporu bieloruskej opozície sa v sobotu konali i v zahraničí, napr. v poľskom meste Lodž alebo v druhom najväčšom meste Ruska, Petrohrade či v Rige, kde na vianočný strom na jednom z námestí nasvietili biely, červený a biely pruh - ide o farby vlajky používanej bieloruskou opozíciou.

Okrem takýchto zhromaždení sa v sobotu v Bielorusku konali aj akcie organizované priaznivcami súčasnej vlády. Jednou z nich bola aj automobilová jazda Za jednotné Bielorusko, ktorej účastníci okrem vyjadrenia podpory režimu Alexandra Lukašenka zbierali pri prejazde po trase i novoročné darčeky pre deti z detských domovov a internátov, ktoré venovali jednotlivci i firmy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá