Mučiaci nástroj, hovorí o Lučanského väzbe Fico. Ministerke neverí

Aktualizované:
Mučiaci nástroj, hovorí o Lučanského väzbe Fico. Ministerke neverí
Zdroj foto: Facebook.com/Robert Fico
Vládna koalícia spravila z väzby politický a mučiaci nástroj. Vyhlásil to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Reagoval tak na zranenie obvineného bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vo väzbe v Prešove.

Hoci ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v nedeľu odmietla viaceré dezinformácie a uviedla, že zranenie Milana Lučanského nebolo spôsobené inou osobou a ani neevidujú pokus o samovraždu, Fico tvrdí, že jej slovám aj tak už nikto neverí. Žiada preto zvolanie mimoriadneho výboru národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Z väzby sa politický nástroj stal podľa šéfa Smeru-SD preto, lebo polícia pred kamerami ľudí zadržiava a posiela ich do väzby. Tá má podľa neho plniť aj mučiaci účel, a to podmienkami vo väzbe, ktoré vníma ako prísnejšie než vo výkone trestu. Na obvinených bývalých policajných prezidentov Milana Lučanského a Tibora Gašpara či špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý sa vzdal funkcie, sa podľa Fica vzťahuje prezumpcia neviny. Tvrdí, že oni reálne bojovali s mafiou. "Neexistujú dôvody, aby boli držaní vo väzbe," poznamenal predseda Smeru-SD. Myslí si, že môžu byť vyšetrovaní na slobode pre všetky trestné činy, pre ktoré sú podozriví.

Prípad zranenia Milana Lučanského žiada preveriť špeciálnou komisiou, ktorá by mohla vzniknúť napríklad na úrovni parlamentu. Komisia sa má podľa Fica zaoberať všetkými prípadmi väzby a zadržania od apríla 2020. Cíti tam totiž "obrovskú politickú nadprácu""Nebude sa nikto čudovať, ak sa tým, čo sa deje na Slovensku, bude zaoberať aj Európska únia," poznamenal.

Ako neskôr uviedol na sociálnej sieti, zavolá človeku z vládnej koalície, ktorý má na starosti výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, a požiada ho, aby ho zvolal v pondelok 14. 12. "Na tomto výbore sa pokúsime vyvolať poslanecký prieskum, či už ide o Trenčín alebo o Prešov," doplnil.

Kolíková pochybenia v prípade Milana Lučanského zo strany Zboru väzenskej a justičnej stráže odmieta. V pondelok 14. 12. však dá preveriť všetky okolnosti prípadu. Aj generálny prokurátor Maroš Žilinka uložil krajskému prokurátorovi v Prešove, aby dôsledne a bezodkladne preskúmal všetky okolnosti.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá