Španielsky premiér odmietol požiadavky Katalánska

Španielsky premiér odmietol požiadavky Katalánska
Zdroj foto:
Španielsky premiér Mariano Rajoy odmietol žiadosť lídra autonómneho spoločenstva Katalánsko Artura Masa o fiškálnu nezávislosť od vlády v Madride. Po rokovaní v hlavnom meste Madrid to potvrdil Mas, podľa ktorého premiér skonštatoval, že neexistuje nijaký priestor na rokovania o tejto veci.

Podľa lídra bohatého regiónu sa tým premrhala "historická príležitosť na porozumenie medzi Katalánskom a Španielskom". Ako povedal na margo stretnutia s Rajoyom, "úprimne mi oznámil, že nevidí cestu vpred vo veci fiškálnej dohody".

Rajoy ešte v stredu varoval predstaviteľov Katalánska pred ich snahami o oddelenie sa. Líder vládnej Ľudovej strany takto reagoval na požiadavky predstaviteľov bohatej oblasti podporené minulotýždňovým pochodom Barcelonou, na ktorom sa zúčastnili státisíce ľudí. Ich úsilie o odtrhnutie sa a o vlastnú fiškálnu politiku nezávislú od Španielska však podľa neho vychádzajú z mylných predstáv a šírenie podobných myšlienok by mohlo mať negatívny dopad na snahy krajiny o hospodársku obnovu.

Katalánsko má väčšiu ekonomiku ako Portugalsko a na celkovom výstupe Španielska sa podieľa zhruba jednou pätinou. Obyvateľom sa však nepáči politika vlády v Madride, ktorá bojuje proti kríze tvrdými úspornými opatreniami a podľa katalánskeho lídra investuje do regiónu oveľa menej peňazí, ako z neho dostáva. Riešením má byť takzvaný fiškálny pakt.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá