Francúzi si postavia obrovskú lietadlovú loď s jadrovým pohonom

Francúzi si postavia obrovskú lietadlovú loď s jadrovým pohonom
Zdroj foto: SITA/AP
Francúzsko postaví novú lietadlovú loď s jadrovým pohonom, ktorá do roku 2038 nahradí plavidlo Charles de Gaulle. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že rozhodnutie použiť spomenutý pohon súvisí s klimatickou stratégiou "krajiny galského kohúta", keďže vyprodukuje menej emisií v porovnaní s motorovou naftou.

Nová francúzska lietadlová loď bude mať približne 70-tisíc ton a dĺžku 300 metrov, čo je zhruba 1,5-krát viac ako Charles de Gaulle, ktorú v ostatných rokoch podľa francúzskych prezidentských poradcov nasadili na medzinárodné vojenské operácie v Iraku a Sýrii.

Loď bude navrhnutá tak, aby vyhovovala bojovým lietadlám novej generácie a mohla slúžiť približne do roku 2080. Náklady na jej výstavbu nezverejnili, no francúzske médiá odhadujú, že bude stáť okolo 7 miliárd eur. Macron tiež prisľúbil investície do jadrového priemyslu vo výške 500 miliónov eur či samostatný fond na jeho modernizáciu.

Jadrové reaktory poskytujú väčšinu francúzskej elektriny, ale veľa reaktorov starne a budú si vyžadovať množstvo prostriedkov na prispôsobenie najnovším vymoženostiam. Macron, ktorý spoluorganizuje globálny video samit pri príležitosti 5. výročia parížskej klimatickej dohody, uviedol, že Francúzsko musí urobiť viac pre rozvoj veternej, solárnej, vodíkovej a inej obnoviteľnej energie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá