Rozpočet má slabé miesto, nulovú konsolidáciu na pokrízové roky

Rozpočet má slabé miesto, nulovú konsolidáciu na pokrízové roky
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Najslabším miestom prijatého rozpočtu verejnej správy je podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť nulová konsolidácia pre pokrízové roky, teda roky 2022 a 2023. V roku 2021 si ekonomika oslabená vplyvom pandémie vyžiada podporu a konsolidácia tak nebude podľa rozpočtovej rady žiaduca.

O to silnejšie by malo byť podľa nich odhodlanie konsolidovať v rokoch 2022 a 2023. V rozpočte však vláda konsolidáciu v týchto rokoch nešpecifikovala. Rozpočtová rada odporúča pripraviť konkretizovanú trajektóriu konsolidácie kumulatívne najmenej o 1,5 % HDP, čo by viedlo k zníženiu štrukturálneho deficitu na úroveň 3,6 % HDP do roku 2023.

Potreba konsolidácie je podľa rozpočtovej rady umocnená vysokým štrukturálnym deficitom a z toho prameniacim vysokým dlhom a chýbajúcou konkretizovanou komplexnou reformou dôchodkov, ktorá by mohla zásadnejšie posilniť v súčasnosti destabilizovaný dôchodkový systém.

Bez prijatia výraznejších opatrení, a teda konsolidácie verejných financií, či zmien v dôchodkovom systéme, zostane dlhodobá udržateľnosť podľa RRZ v pásme vysokého rizika aj na konci rozpočtového horizontu. Minister financií Eduard Heger v reakcii uviedol, že konsolidácia príde, avšak nie teraz. Druhá vlna pandémie bude mať totiž podľa neho presah aj do ďalšieho roka. "Preto hovoriť o konsolidačných opatreniach je predbežné," povedal Heger.

Najprv bude podľa neho potrebné sledovať ďalší vývoj, no zároveň dodal, že sú rozpočtovo zodpovedná vláda a záleží im na výške dlhu. Pripustil, že je vysoký. "Konsolidácia bude nevyhnutná, no v tomto momente nie je dôležité o tom hovoriť teraz," dodal Heger.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá