Odvod pre banky sa zruší, po novom ušetria stovky miliónov eur

Odvod pre banky sa zruší, po novom ušetria stovky miliónov eur
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Bankám od budúceho roka zanikne povinnosť platiť bankový odvod. Vyplýva to zo zákona o zrušení osobitného odvodu bánk a pobočiek zahraničných bánk, ktorý schválil parlament. Ide o naplnenie spoločného memoranda medzi ministerstvom financií a bankovou asociáciou z júna tohto roka. Už vtedy sa obe strany dohodli, že sa vypracuje legislatíva na zrušenie odvodu. Zákon musí ešte podpísať prezidentka.

Minister financií Eduard Heger zrušenie odvodu označil za veľmi dobrý krok. Slovensko podľa neho získa jednu miliardu eur na rozvoj Slovenska. "Tieto peniaze, ktoré sa skladali na tento osobitný účet, boli peniaze bánk, ktoré, keď vznikal tento bankový odvod, boli určené na riešenie tých kríz. Vlády Smeru to využívali ako taký krycí manéver na zvyšovanie svojich výdavkov. Toto sa končí," podotkol Heger.

Memorandum podpísali ešte v júni

Zrušením odvodu klesnú bankám náklady o stovky milióny eur. Zákon o osobitnom odvode nadobudol pritom účinnosť od roku 2012. Jeho cieľom bolo zaviesť odvody pre banky a pobočky zahraničných bánk a prispieť tak k vytvoreniu mechanizmov podieľania sa na nákladoch budúcich finančných kríz v bankovom sektore. Zástupcovia rezortu financií a bánk sa však dohodli na použití prostriedkov z bankového odvodu inak. V pondelok 22. júna 2020 na spoločnej tlačovej konferencii informovali o podpise spoločného memoranda k programu Rozvojový fond Slovenska výmenou za zrušenie bankového odvodu.

No cieľom aktuálneho zákona nie je upraviť použitie finančných prostriedkov vyzbieraných z osobitného odvodu, to sa bude riešiť neskôr. Konkrétnejšie sa problematika krytia oprávnených výdavkov bude riešiť podľa rezortu financií v ďalšom kroku.

Schválili aj odklady splátok úverov

Poslanci zároveň schválili pozmeňujúci návrh, ktorý sa týka odkladu splátok úverov. Inštitút odkladu je súčasťou zákona lex korona, ktorý je účinný na Slovensku od 9. apríla. Pôvodne sa určilo, že odklad splátok nezhoršuje kreditnú kvalitu dlžníka. Európsky orgán pre bankovníctvo však rozhodol o skončení platnosti usmernenia. Banky budú mať preto povinnosť od 1. januára 2021 postupovať pri hodnotení rizika klientov tak, ako to robili pred vypuknutím pandémie. No ak klient do konca roka požiada o odklad splátok, tak počas celého obdobia odkladu, hoci bude siahať aj do roku 2021, nebude považovaný za zlyhaného a jeho záznam v úverovom registri nebude braný negatívne.

Hoci odklad splátok oficiálne nemá mať negatívny vplyv na úverový register klienta, viacerí odborníci upozorňujú, že záznam o odklade tam bude a banky klienta teda môžu posudzovať prísnejšie, či už pôjde o vyjednávanie lepších podmienok alebo aj refinancovanie. Ak bude mať niekto problém so splácaním aj po skončení odkladu, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová odporúča komunikovať s finančnou inštitúciou. Treba myslieť na to, že riešenia už ostanú zaznamenané aj v úverovom registri.

Banky v súčasnosti predpokladajú, že vzhľadom na aktuálny pokles záujmu klientov o odklad splátok nie je iniciatíva ministerstva financií smerujúca k predlžovaniu moratória potrebná. V poslednom prieskume Národnej banky Slovenska iba 4 % ľudí priznalo, že pravdepodobne nebudú po skončení odkladu splácania schopní opäť splácať svoje úvery.

"Stabilitu sektora by to teda nemalo ohroziť, reálne totiž môže mať väčšie problémy len niekoľko tisíc domácností a podľa analýzy NBS podiel úverov, ktoré sa po uplynutí moratória pravdepodobne nebudú splácať, ostáva na celkovom portfóliu retailových úverov pod jedným percentom," povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá