Poslancov čaká dôležitá schôdza, témou bude rozpočet i voľba GP

Poslancov čaká dôležitá schôdza, témou bude rozpočet i voľba GP
Zdroj foto: SITA/Branislav Bibel (ilu)
Schvaľovanie štátneho rozpočtu na budúci rok, voľba kandidáta na generálneho prokurátora, ako aj reforma súdnictva čakajú poslancov na 18. schôdzi parlamentu, ktorá sa má začať v utorok 24. novembra o 13.00 h. Vyplýva to z návrhu programu schôdze zverejneného na webe NR SR.

Z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky vyplýva, že deficit verejných financií by mal v budúcom roku dosiahnuť 7,44 % hrubého domáceho produktu. Mal by tak klesnúť z tohtoročných odhadovaných 9,68 % HDP. Hrubý verejný dlh sa má v budúcom roku vyšplhať na 65 % HDP.

Budú sa venovať aj sudcom

Z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky vyplýva, že deficit verejných financií by mal v budúcom roku dosiahnuť 7,44 % hrubého domáceho produktu (HDP). Mal by tak klesnúť z tohtoročných odhadovaných 9,68 % HDP. Hrubý verejný dlh sa má v budúcom roku vyšplhať na 65 % HDP.

Na stredu je naplánovaná voľba kandidáta na šéfa generálnej prokuratúry, no môže sa ešte posunúť. Na post kandiduje sedem uchádzačov, generálneho prokurátora má vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová. Poslanci by mali tiež definitívne rozhodnúť o reforme súdnictva a s ňou súvisiacimi zmenami v ústave. Reforma hovorí o zmene zloženia Ústavného súdu i Súdnej rady. Súčasťou je i návrh na zriadenie Najvyššieho správneho súdu či previerky majetkových pomerov všetkých sudcov. Zrušiť by sa mohla aj rozhodovacia imunita sudcov.

Plénum má v skrátenom legislatívnom konaní rokovať o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, z ktorej vyplýva, že nemocnice majú byť aj naďalej chránené pred exekúciami.

Zmodernizujú home office?

Poslanci majú definitívne rozhodnúť aj o viacerých zákonoch z dielne rezortu financií. Ide napríklad o legislatívu o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach, novelu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti či novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorou chce ministerstvo financií upraviť pravidlá pri rezervách v rozpočte. Poslancov čaká aj novela zákona o dani z príjmov, alkoholických nápojov či tabakových výrobkov.

Plénum má rokovať aj o novele Zákonníka práce, ktorou sa má zmodernizovať úprava práce z domu, ako aj dať zamestnancom možnosť vybrať si medzi gastrolístkami a finančným príspevkom na stravovanie. Na programe je tiež legislatíva z dielne envirorezortu, ktorou by sa malo upraviť prerozdeľovanie príjmov z poplatkov za uloženie odpadu.

Snemovňa má definitívne rozhodnúť o návrhu, ktorým sa zvyšuje príplatok veteránom protikomunistického odboja, symbolicky by tiež mali dostať jednorazovo 1989 eur. Okrem iného má rokovať aj o tom, aby sa na určenie výšky dotácie na výstavbu nájomných bytov bežného štandardu stanovili pásma. Poslanci majú diskutovať aj o správe generálneho prokurátora o činnosti prokuratúry v roku 2019 a správe špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry za minulý rok.

Opoziční poslanci Smeru-SD navrhujú, aby parlament prijal uznesenie k pripravenosti SR na scenár nedosiahnutia dohody o vzťahoch Európskej únie a Spojeného kráľovstva.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá