Nemusíme skončiť ako Česko, hovorí Krajčí. Povedal, prečo

TA3 TASR
30.10.2020 16:38

Počet prípadov na Slovensku nebude rásť tak rýchlo ako v Česku vzhľadom na celoplošné testovanie a zákaz vychádzania. Predpokladá to minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako informoval na tlačovej konferencii, v súčasnosti je v nemocniciach využitá asi polovica infekčných lôžok, pričom je možné reprofilizovať aj ďalšie. Z pohľadu epidemiologickej situácie sú podľa jeho slov všetky slovenské okresy červené.

Nemusíme skončiť ako Česko, hovorí Krajčí. Povedal, prečo
SITA/Úrad vlády SR

V karanténe je takmer 2000 zdravotníkov

Rastie denný prírastok aj percento pozitívnych testov. "Čím ďalej, tým menej zachytávame ľudí, ktorí sú bezpríznakoví," vysvetlil minister. Testujú sa teda hlavne ľudia s príznakmi. Aktuálne je pre ochorenie COVID-19 alebo pre podozrenie naň v karanténe 1906 zdravotníkov. Štrnásťdňová incidencia prípadov nového koronavírusu sa zvýšila z 385 na 528 prípadov.

Nárast počtu hospitalizovaných označil minister za enormný, stúpol zo 727 na 1237. Namiesto 115 pacientov je na JIS už 210 ľudí. Pľúcnu ventiláciu potrebuje 95 pacientov oproti minulotýždňovým 53. Reprodukčné číslo je 1,25 až 1,55. Denne v nemocniciach zomrie na ochorenie COVID-19 v priemere 18 ľudí.

Kĺzavý medián stúpol z 1728 na 2887. Robí sa aj viac testov, sedemdňový priemer stúpol z 10 042 na 12 457. Podiel pozitívne testovaných predstavuje 19,7 percenta, predtým bol 16,5 percenta. Denný nárast zostal na úrovni päť až desať percent. Čas zdvojnásobenia je v intervale sedem až 15 dní. V skupine nad 65 rokov potvrdili nákazu u 1501 pacientov, pred týždňom ich bolo 1101.

Najviac hospitalizovaných je v Žilinskom kraji, 378, a Prešovskom kraji, 332. "Časť pacientov už aj transferujeme do južnejších nemocníc, kde je situácia oveľa lepšia," povedal šéf rezortu. Tento týždeň vydal tiež pokyn na reprofilizáciu nemocníc v týchto krajoch, ktoré sú v hospodárskej moblizácii z desať na 20 percent. Do mobilizácie sa zapojí aj levočská nemocnica.

Mobilita na Slovensku klesá

Najviac zasiahnutými okresmi sú z pohľadu 14-dňovej incidencie Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín, Bardejov, Sabinov, Čadca, Ružomberok a Turčianske Teplice. Zlepšenie situácie zaznamenali z hľadiska znásobenia sedemdňovej incidencie v Tvrdošíne, Dolnom Kubíne, Námestove, Bardejove a Liptovskom Mikuláši. Výrazný nárast pozitívne testovaných evidujú v Rimavskej Sobote, Veľkom Krtíši, Komárne, Novom Meste nad Váhom a Kysuckom Novom Meste. Okresy sa odlišujú aj podielom pozitívnych. V niektorých dosahuje hodnotu 30 percent. Najlepšie sú na tom regióny Podunajskej nížiny a južného Slovenska. Mobilita na Slovensku klesá.

Minister i hlavný hygienik  Ján Mikas vyzvali ľudí, aby naďalej dodržiavali opatrenia. "Je dôležité, aby každý, kto bude mať negatívny test, si nemyslel, že je bezinfekčný," zdôraznil Krajčí. Ako dodal Mikas, každý test má svoje limity. Zdôraznil význam opatrení.

Rodič, ktorý nemá test, deti nemôže do školy zaviesť

Deti, ktorých rodičia sa nedajú cez víkend otestovať na ochorenie COVID-19, môžu chodiť do školy. Odviesť ich tam však musí osoba s negatívnym výsledkom testu. Uviedol to minister zdravotníctva Marek Krajčí. "Rodič, ktorý nemá test, (deti) nemôže do školy zaviesť," vysvetlil minister. Apeluje preto na všetkých rodičov školopovinných detí, ktoré nemôžu ísť do školy samy, aby sa nechali otestovať. Druhou možnosťou je zabezpečiť odvoz dieťaťa do a zo školského zariadenia.

Testovanie rodičom odporučil aj hlavný hygienik Ján Mikas. Mohlo by sa podľa neho stať, že by dieťa do školy odprevádzali napríklad starí rodičia, ktorí však tvoria pri ochorení COVID-19 rizikovú skupinu. Prvé kolo celoplošného testovania obyvateľov sa má uskutočniť počas nadchádzajúceho víkendu 31. 10. a 1. 11.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok