Slovenské volejbalistky zdolali Izrael 3:1 a sú v hre o priamy postup

14.9.2012 20:37

Slovenské volejbalové reprezentantky si v druhom zápase druhého turnaja kvalifikácie o postup na ME 2013 volejbalistiek poradili v Raanane s domácim Izraelom 3:1.

Zverenky trénera Miroslava Čadu sa tak posunuli na 2. miesto tabuľky A-skupiny a majú už takmer isté druhé miesto zaručujúce postup do 3. kola kvalifikácie. Potrebujú však v poslednom zdolať v sobotu outsidera skupiny Švédsko. V hre je stále aj priamy postup, to by však museli v sobotu Španielky stratiť aspoň bod s Izraelom.
Španielky v prvom piatkovom dueli podľa očakávania hladko zdolali so Švédskom 3:0 a potvrdili svoju pozíciu na čele tabuľky.

Priamo na záverečný turnaj ME postúpi iba víťaz A-skupiny, družstvo na druhom mieste bude mať ďalšiu šancu v treťom kole kvalifikácie, ktorá sa hrá systémom play off.

Kvalifikácia ME 2013 volejbalistiek
2. turnaj, A-skupina - Raanana (Izr.):
Slovensko - Izrael 3:1 (22, -20, 17, 22)
Zápas trval 110 minút, rozhodovali: Melnyk (Ukr.) a Lungu (Rum.)
Zostava a body SR: Viestová 0, Soaresová 17, Kuciaková 12, Hrončeková 13, E. Salanciová 9, Crkoňová 15, libero Valachová (Smák 1, Radosová 0, Bramborová 8, Nikmonová 0)

Tréner Čada urobil zmeny v základnej zostave. Na smeč nastúpila od začiatku Kuciaková so Salanciovou a na blok Hrončeková  miesto Pencovej. Prvý set sa pre Slovenky nezačal vôbec dobre a celý čas doťahovali náskok súpera. V koncovke prehrávali už 14:20, ale dokázali vyrovnať a nakoniec vyhrali set 25:22. V druhom mal navrch Izrael a vyrovnal na 1:1. Kľúčové tretie dejstvo bolo dlho vyrovnané a rozhodovalo sa až po druhom technickom timeoute. Túto fázu zvládli Slovenky lepšie a set nakoniec vyhrali hladko 25:17. Psychická výhoda bola na ich strane a štvrtý set bol jasne v ich réžii, hoci Izrael ešte Slovenky v závere trochu. Slovenské volejbalistky vyhrali štvrtý 25:22 a pripísali si do tabuľky dôležité tri body.