Slovensko vyhralo arbitráž. Výborná správa, reaguje Fico

Slovensko vyhralo arbitráž. Výborná správa, reaguje Fico
Zdroj foto: SITA/Branislav Bibel
Výborná správa pre Slovensko. Smer-SD prijal s veľkým zadosťučinením správu o tom, že naša krajina vyhrala arbitrážny súd týkajúci sa slovenskej vody. Uviedol to predseda strany Robert Fico v reakcii na informáciu ministerstva financií, že SR vyhrala spor s poľským investorom Muszynianka.

"Strana Smer-SD s veľkým zadosťučinením prijala správu o tom, že medzinárodný arbitrážny tribunál, zložený z rešpektovaných odborníkov, vyšiel v ústrety Slovenskej republike v spore s poľským investorom, ktorý mal záujem cez potrubie z územia SR ťahať minerálnu vodu na územie Poľska," spresnil Fico. Tlačový odbor MF SR informoval, že SR vyhrala spor s poľským investorom Muszynianka v medzinárodnej investičnej arbitráži.

Predmetom sporu bola otázka využívania minerálnej vody z prameňov nachádzajúcich sa v slovenskej obci Legnava, ktorá sa mala prepravovať prostredníctvom potrubia do Poľska a fľaškovať v poľskej obci Muszyna. Žalobca požadoval od SR vyplatenie náhrady škôd vo výške takmer 170 miliónov eur z dôvodu, že novela Ústavy regulujúca vývoz nebalenej vody je v rozpore s medzinárodným právom.

Arbitrážny tribunál podľa MF SR potvrdil, že regulácia zavedená novelou Ústavy nie je arbitrárna a žiadnym spôsobom nepredstavuje porušenie bilaterálnej investičnej dohody. Rozhodnutie arbitrážneho tribunálu vytvára dôležitý precedens aj pre ostatné štáty EÚ, keďže deklaruje, že SR má právo v plnej miere ochraňovať svoje prírodné zdroje.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá