Pussy Riot si už vytrpeli dosť, tvrdí Medvedev

Pussy Riot si už vytrpeli dosť, tvrdí Medvedev
Zdroj foto: SITA
Po takmer mesiaci od odsúdenia členiek punkovej skupiny Pussy Riot sa k veci v stredu vyjadril aj ruský premiér Dmitrij Medvedev. Predchodca Vladimira Putina v prezidentskom kresle označil uloženie dvojročného nepodmienečného trestu za "kontraproduktívne" a vyzval na prepustenie troch mladých žien odsúdených za výtržníctvo.

Rodák z Petrohradu sa tak vyjadril počas stredajšieho stretnutia s členmi vládnej strany Jednotné Rusko, ktorej aktuálne predsedá. Predsedá ruskej vlády však zároveň vyjadril znechutenie z celej "hystérie a všetkého" okolo Pussy Riot. Ako povedal, "je mi nepríjemné o tom hovoriť".

"Ich potrestanie v podobe pomerne dlhého zadržiavania vo väzbe je úplne dostatočné na to, aby ich to donútilo uvedomiť si, čo sa pre ich hlúposť a iné dôvody stalo. V tomto prípade sa mi preto zdá kontraproduktívne predlžovať ich pobyt vo väzenských podmienkach," povedal Medvedev, podľa ktorého by bol podmienečný trest pre skupinu vhodnejší. Tieto slová blízkeho Putinovho spojenca a vyštudovaného právnika privítali aj advokáti odsúdenej trojice, ktorí 1. októbra očakávajú verdikt vo veci ich odvolania proti augustovému rozsudku moskovského súdu.

Tri členky punkovej skupiny poslal moskovský súd v polovici augusta na dva roky za mreže za výtržníctvo motivované náboženskou nenávisťou. Toho sa dopustili februárovým vniknutím do moskovskej pravoslávnej katedrály a zaspievaním "modlitby" proti terajšiemu prezidentovi a vtedajšiemu premiérovi Putinovi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá