O uzatváraní sme nerokovali, priznal Sulík. Chce byť opatrnejší

Štát bude počas druhej vlny pandémie koronavírusu omnoho opatrnejšie zvažovať, čo bude musieť uzavrieť. Uviedol to v našej relácii V politike minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík.

Obmedzenia počas sviatkov neplánujú

Hoci vláda od začiatku októbra vyhlásila 45-dňový núdzový stav na celom území Slovenska, obmedzenia počas Sviatku všetkých svätých nikto neplánuje. Zatváranie okresov na jar nebolo šťastné riešenie. Povedal to u nás v relácii v nedeľu minister Sulík. Na možné obmedzenia ľudí a aj na ďalšie dôsledky vyplývajúce z vyhlásenia núdzového stavu upozornil podpredseda NR SR Peter Pellegrini. "Na rovinu priznám, zavretie okresov nebolo šťastné, ale na druhú stranu ani zavretie obchodov nebolo šťastné," zdôraznil Sulík. Možné zneužitie núdzového stavu vylúčil.

"Po prvé sme to dali na 45 dní a nie na 90, po druhé sa oveľa opatrnejšie teraz narába s tým, čo bude uzavreté a čo nie," povedal Sulík. Koaličná rada ani vláda podľa ministra nerokovali o tom, že by mali opäť zatvoriť obchody. "Ukázalo sa to ako škodlivé," povedal Sulík. Hoci zákon o hospodárskej mobilizácii dáva možnosť obmedziť slobodu ľudí, Sulík tvrdil, že vláda je veľmi opatrná pri tom, kde by mala niečo obmedziť.

Pellegrini oponoval, že vláda môže niečo deklarovať, no napríklad trestné sadzby sú počas núdzového stavu v zmysle zákona prísnejšie. "Dnes niekto neúmyselne urobí niečo, za čo by inak dostal podmienečný trest, vzhľadom na to, že od prvého je výnimočný stav, pôjde natvrdo do basy, pretože sudcovia nemajú inú možnosť," povedal Pellegrini.

Podpredseda NR SR kritizoval vládu aj za to, že neposilnila kapacity Úradu verejného zdravotníctva. Najvážnejšie podľa neho je, že kabinet Igora Matoviča ešte nestihol pomôcť niektorým sektorom, ako sú napríklad umelci, cestový ruch či športovci. Sulík oponoval, že už beží preplácanie nájmov pre podnikateľov, ktorí mali na jar z rozhodnutia štátu zatvorené prevádzky, pomoc už je schválená pre podnikateľov v nepravidelnej autobusovej doprave a rezort hospodárstva v súčasnosti rieši zamestnancov v kreatívnom priemysle.

Ľudia sú podľa expremiéra nervózni

Podľa Sulíka nie je posilnenie počtu pracovníkov Úradu verejného zdravotníctva jediné riešenie rastúcej pandémie a dôležitá je aj osveta obyvateľov. Situáciu by podľa neho mali zlepšiť antigénové testy, ktoré v súčasnosti nakupuje Správa štátnych hmotných rezerv. Podľa Pellegriniho je osveta naozaj dôležitá, no stratil sa podľa neho konsenzus medzi vládou a občanmi a ľudia vláde prestali dôverovať.

Sulík sa s Pellegrinim nezhodol ani na podpore ekonomiky. Zatiaľ čo Pellegrini tvrdil, že pomoc bola nedostatočná a ani sa neblíži k pôvodne deklarovaným zámerom vlády, Sulík obhajoval cielenú pomoc jednotlivým skupinám namiesto plošného rozhadzovania peňazí. "To takto nemôže dlhodobo fungovať," spochybnil Sulík plošnú podporu ekonomiky. "Som proti tomu," dodal. Vo výške pomoci sa podľa Sulíka dá nájsť správna miera. Podstatná je podľa neho podpora ekonomiky tak, aby mali ľudia aj v budúcnosti dobre platenú prácu.

Líder strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini vláde vyčíta, že nevyužila letné obdobie na to, aby sa pripravila na druhú vlnu pandémie. Odborníci podľa neho pritom jej príchod predpokladali. "Ľudia sú extrémne nervózni, nevedia čo si majú myslieť," uviedol s tým, že podľa momentálnych nariadení ľudia nemôžu ísť na štadión, tlačia sa ale napríklad v autobusoch. Štát podľa neho tiež mešká s finančnou pomocou pre rôzne skupiny obyvateľstva. "Máte v uliciach športovcov, odborárov, kultúrnikov," povedal ministrovi.

Sulík hovoril o utajovanom materiále

Kabinet Pellegriniho zaručil podľa Sulíka talianskemu Enelu beztrestnosť. Urobiť tak mal v lete 2018 schválením utajovaného materiálu. O aký materiál išlo, Sulík nekonkretizoval. Bolo by však podľa neho vhodné, keby sa ním zaoberala aj generálna prokuratúra. Enel sa pritom podieľa na dostavbe atómovej elektrárne v Mochovciach. "Vtedy vaša vláda schválila v utajenom režime vec, ktorú bežní ľudia nazývajú svinstvo. Ten utajený režim inicioval Peter Žiga, tým pádom ja som to mohol odtajniť. Ja som to tento týždeň odtajnil. Je to 200-stranový materiál k tomu, že talianskemu Enelu ručíte beztrestnosť," vyhlásil Sulík s tým, že o tento materiál by sa mala zaujímať aj generálna prokuratúra.

Peter Pellegrini tvrdí, že vie, o aký materiál išlo a podľa vlastných slov nemá problém s tým, aby sa naň prokurátor pozrel. "Nech sa na to pozrú. Pán minister Žiga bude musieť zdôvodniť, prečo taký materiál na vládu predložil, čo ho k tomu viedlo. Absolútne nebude nikto nič skrývať. Nech sa prokurátor pozrie na všetko, čo sme spravili. Ja som povedal, padni komu padni. Ak sme pochybili, nech sa páči, nech za to nesieme zodpovednosť," povedal V politike Pellegrini.

O aký materiál konkrétne išlo, Sulík ani Pellegrini nekonkretizovali. Pravdou však je, že vláda v júli 2018 schválila vo vyhradenom režime informáciu o situácii pri dostavbe dvoch blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach. Vtedajší minister hospodárstva Peter Žiga vtedy informoval, že kabinet odsúhlasil poskytnutie pôžičky od talianskej spoločnosti Enel, ako tretinového akcionára Slovenských elektrární, vo výške 700 miliónov eur, ktorá sa mala použiť výlučne na dostavbu tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach. "Samozrejme, má to aj nejaké podmienky a my tiež ako Slovenská republika evidujeme nejaké pohľadávky voči Slovenským elektrárňam, ktoré ešte nemáme kvantifikované, pretože sa ešte neskončili súdne spory o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Čiže dostaneme sa na úroveň akcionárskeho úveru, čiže ako keby aj Slovenská republika poskytovala akcionársky úver,“ povedal vtedy Peter Žiga bez ďalších podrobností.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá