Matovič po samite vysvetľoval, prečo Lukašenko nie je na zozname

Členské štáty EÚ odsúdili správanie sa Turecka a podržali Cyprus. Uviedol to predseda vlády SR Igor Matovič, ktorý sa zúčastnil samitu EÚ, kde lídri únie prijali jednoznačný postoj voči agresii Turecka, ktoré sa nespráva korektne. Matovič komunikoval aj s "veľmi šarmantnou" fínskou premiérkou Sannou Marinovou.

Cyprus sa spolu s Gréckom sporia s Tureckom o námorné hranice a práva na ťažbu ropy a zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora. Lídri sa dohodli na tom, že pokiaľ bude Turecko pokračovať, tak aj proti nemu prijme EÚ sankcie.

Igor Matovič: "Koronakríza akoby nás prebrala z letargie, z takého presvedčenia, že všetko je v poriadku. Zrazu stačila jedna kríza, jeden vírus a zistili sme, že sme nejakí rozkývaní v kolenách. Že nám zrazu Čína posiela nejaké lietadlá s rúškami a my nie sme schopní sa dohodnúť. Zrazu zistíme, že v takejto kritickej situácii sme odkázaní na druhý štát, ktorý ak by bol v tom čase v zlej zdravotnej situácii, tak by nám neposlal žiadne rúška."

Na dvojdňovom samite Európskej rady sa lídri dohodli aj na sankciách proti Bielorusku. Túto tému najprv blokoval Cyprus. Na zozname sa zatiaľ nenachádza bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorého Slovensko neuznáva. „Viacerí prítomní by boli veľmi radi, aj ja osobne, ak by prezident Lukašenko na tom zozname bol. Neskrývajme zodpovednosť za nejakých druhých ľudí. Kto je zodpovedný v Bielorusku za konanie, ktoré sa stalo, je v prvom rade je Lukašenko,“ uviedol pre novinárov po samite Matovič. Premiér však dodal, že zatiaľ na zozname nie je preto, aby únia mala s kým rokovať o zabezpečení demokratického procesu v krajine.

Matovič vo svojich vystúpeniach na mimoriadnom samite navrhol, aby si EÚ uvedomila svoju silu. „Mali by sme si určiť pravidlá, za akých sme ochotní ekonomicky spolupracovať s tým ktorým geopolitickým hráčom. Ten si zváži, či je tie podmienky ochotný splniť,“ uviedol Matovič s tým, že EÚ by mala používať túto „ekonomickú zbraň“ napríklad proti voči Číne, Turecku či Rusku.

Dnes sa lídri rozprávali najmä o pandémii koronavírusu. „Ja som tam doniesol trochu iný rozmer, že by sme mali spraviť gesto a dať ponuku občanom Bielorusku, ktorí by si chceli dať vakcínu proti vírusu, mohli by tak spraviť aj v okolitých členských krajinách EÚ,“ povedal Matovič. Okrem toho sa lídri na dvojdňovom samite Európskej rady rozprávali o európskom jednotnom a digitálnom trhu či o zvýšení konkurencie schopnosti európskeho priemyslu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá