Premiér prisľúbil pomoc zamestnancom firmy Slotex Fashion

Premiér prisľúbil pomoc zamestnancom firmy Slotex Fashion
Zdroj foto: SITA
Ak sa zamestnancom vranovskej firmy Slotex Fashion nepodarí dostať k peniazom z garančného fondu Sociálnej poisťovne (SP), premiér Robert Fico z rezervy predsedu vlády uvoľní asi 400 tis. eur.

Ako uviedol na piatkovom tlačovom brífingu, návrh na konkurz firmy, ktorý je podmienkou na vyplatenie financií z garančného fondu, bude podaný na Krajský súd v Prešove v pondelok. Premiér tiež avizoval zmeny v legislatíve, ktoré majú zabrániť podobným prípadom v budúcnosti.

Taliansky investor dlhuje svojim zamestnancom mzdy za mesiace jún, júl a august. Okrem toho im bez upozornenia poslal listom výpovede zo zamestnania. Oznámenia o skončení pracovného pomeru dostalo všetkých 180 zamestnancov firmy v pondelok 3. septembra, keď mali nastúpiť do práce po skončení celozávodnej dovolenky. Takmer všetci prepustení zamestnanci sa vo štvrtok zúčastnili na protestnom pochode, ktorý mal na ich problémy upozorniť.

S vedením firmy ešte pred jej kolapsom rokoval o vyplatení miezd člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica. Podľa jeho slov dnes už niet s kým vyjednávať, lebo riaditeľ firmy ešte pred celozávodnou dovolenkou dal výpoveď. S konateľom spoločnosti, ktorý má podľa obchodného registra sídlo v Bratislave, sa odborárom nepodarilo skontaktovať. Teraz komunikujú iba s účtovníčkami firmy, ktoré dostali tiež výpovede. Napriek tomu sú v práci a sumarizujú výplatné listiny.

Vedenie firmy okrem zamestnancov neplatilo ani Sociálnej a zdravotným poisťovniam povinné odvody, spolu im dlží asi 800 tis. eur. Od mája 2010, kedy sa spoločnosť registrovala v Sociálnej poisťovni, poisťovňa voči nej viedla viac ako 20 exekučných konaní. Z dlhu vyše 600 tis. eur dostala ku dnešnému dňu zaplatených asi 180 tisíc.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Záznam TB premiéra R. Fica o riešení situácie vo firme Slotex Fashion

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá