Breivik sa dozvedel svoj ortieľ, dostal maximálny trest

Anders Breivik sa 13 mesiacov po tom, ako zavraždil desiatky ľudí, dočkal verdiktu. Sudkyňa mu vymerala maximálny možný trest, 21 rokov za mrežami.

Okresný súd v Osle odsúdil rozhodol, že masový vrah Anders Breivik bol v čase spáchania svojho činu príčetný a je preto trestne stíhateľný. Svoj trest si na základe tohto rozhodnutia odpyká vo väzení, kde strávi najmenej 21 rokov. Tribunál piatich sudcov dospel k tomuto verdiktu jednomyseľne.

Breivik avizoval, že voči akéhokoľvek rozsudku rozsudku, ktorý ho uzná za príčetného, sa neodvolá.

Útoky si vyžiadali 77 obetí

Rodák z Osla 22. júla 2011 najprv odpálil bombu v centre nórskej metropoly, pričom usmrtil osem ľudí. Následne sa presunul k jazeru Tyrifjorden, kde na ostrove Utöya spustil paľbu na účastníkov letného tábora Robotníckej strany a zabil 69 z nich. Nad svojimi činmi neprejavil ľútosť a označil ich za "nevyhnutné".

Breivik, ktorý sám seba označuje za militantného nacionalistu vystaveného hlbokému rasizmu vo svojej krajine, považuje vyhlásenie za nepríčetného za potupné. Breivik na jednom z pojednávaní povedal, že pochybnosti o jeho duševnom zdraví sú súčasťou rasistického sprisahania na diskreditáciu jeho krajne protimoslimskej ideológie.

Záznam zo súdnej siene

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Reakcie nórskej verejnosti

TOP videá

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá