Slovenskí basketbalisti so vztýčenými hlavami podľahli Srbom

21.8.2012 21:52

Slovenskí basketbaloví reprezentanti podľahli v Leviciach favorizovaným Srbom 71:93 (39:56) v utorňajšom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy, ale nemusia smútiť.

Vedení kapitánom Antonom Gavelom predviedli proti dvanástemu najsilnejšiemu tímu sveta bojovný a plnokrvný výkon. V tabuľke A-skupiny majú zverenci Petra Bálinta na konte tri prehry, v piatok 24. augusta privítajú znova v Leviciach reprezentantov z Izraela (18.00).

Výsledok - sobota - A-skupina:
Slovensko - Srbsko 71:93 (24:26, 15:30, 13:23, 19:14)
Zostava a body SR: Gavel 26 (4 trojky), Sýkora 12 (4 trojky), Pandula 8, Vojtek 4, Vido 2 (Baťka 9, Morávek 4, Nuber a Bílik po 3, R. Marko 0)
Zostava a body Srbska: Teodosič 15 (5 trojok), Krstič 14, Bjelica 11, Tepič 9, Savanovič 8 (Andjušič/3 trojky a Mačvan po 9, Musli 6, Štimac 5, Paunič 4, Rašič 3, Kešelj 0)
TH: 8/6 - 24/15, fauly: 23 - 17, trojky: 11 - 14, 1600 divákov

Slováci v úvodnej štvrtine nestrácali lopty, a tak držali s topfavoritom dlho vyrovnaný krok. Kapitán Gavel sa dvakrát presadil spoza trojkového oblúka a domáci viedli 3:0 aj 6:3. Potom inkasovali 7-bodovú šnúru, ale v 5. min vďaka Sýkorovej trojke viedli 11:10. Znova trojbodovým košom Gavel upravil na 18:14. Záver úvodnej desaťminútovky však zverencom Petra Bálinta nevyšiel, Srbsko sa ujalo vedenia. V 12. min Gavel vyrovnal (28:28), no hostia štyrmi trojkami v sérii odskočili po prvý raz na dvojciferný rozdiel - 40:30; na konci prvého polčasu vystupňovali tlak a utvorili si 17-bodový náskok 56:39. Rozdiel v skóre sa prehupol cez 20-bodovú hranicu v 22. min, keď Teodosič svojou štvrtou trojkou natiahol srbský náskok na 62:41. Slováci sympaticky bojovali, ale hostia si bez najmenších problémov až do konca duelu udržiavali bezpečný odstup.

Hlasy
Peter Bálint (tréner SR): "Gratulujem súperovi k zaslúženému víťazstvu. My sme podali jeden z našich najlepších výkonov vôbec, tím na ihrisku ukázal, čo je v jeho silách. Motivácia hráčov bola obrovská, vďaka nej ukázali, aké výkony sú schopní predvádzať. Pre všetkých to bol výborný zápas. Ukázali sme, že vieme potrápiť aj súpera ako Srbsko."

Anton Gavel (kapitán SR): "Môžeme byť hrdí na predvedenú hru proti takému kvalitnému súperovi. Prehra takýmto rozdielom je prijateľná, veľmi sme sa snažili. Mali sme dobrú prvú štvrtinu, potom sa prejavila sila a kvalita Srbov. Pre divákov to bola to skvelá šou, videli svetové družstvo. Som rád, že hala sa zaplnila a videla svetový basketbal."