Manželke čínskeho funcionára vymerali podmienečný trest smrti

Manželke čínskeho funcionára vymerali podmienečný trest smrti
Zdroj foto: SITA
Súd v čínskom meste Che-fej v pondelok udelil podmienečný trest smrti manželke bývalého vysokopostaveného politika Poa Si-laja, ktorá sa priznala k vražde britského podnikateľa.

Ku Kchaj-laj sa môže poprave vyhnúť, ak sa v najbližších dvoch rokoch nedopustí ďalšieho trestného činu, podľa všetkého ju však čaká dlhoročný pobyt vo väzení.

Podľa vyjadrenia jedného z predstaviteľov súdu sa porota priklonila k miernejšiemu trestu vzhľadom na psychické problémy obžalovanej ako aj pre skutočnosť, že zavraždený Brit sa vyhrážal jej synovi.

Podmienečný trest smrti sa v Číne zvyčajne zmierňuje na doživotie, pričom je možné predčasné prepustenie. Platné zákony stanovujú, že trest smrti za vraždu nie je možné zmierniť na menej než 20-ročné väzenie, právni experti však zaznamenali prípady, keď sa odsúdenci dostali na slobodu skôr.

Štyridsaťjedenročného Brita Neila Heywooda našli v novembri minulého roka mŕtveho v jeho hotelovej izbe v meste Čchung-čching na juhozápade Číny. Tamojší lekári označili za príčinu úmrtia srdcový záchvat, vyšetrovatelia však neskôr začali podozrievať Ku, že manželovho spoločníka otrávila. Žena sa nakoniec k vražde priznala, pričom ako dôvod uviedla, že Heywood sa vyhrážal jej synovi. Okrem Ku sa z vraždy zodpovedal aj zamestnanec rodinnej firmy Čang Siao-ťun, ktorý si za napomáhanie odsedí deväť rokov.

Heywoodova vražda predstavuje jeden z najväčších politických škandálov v novodobej histórii Číny, ktorý ukončil politickú kariéru Poa Si-laja. Ten ešte donedávna stál na čele komunistickej strany v Čchung-čchingu a bol tiež členom jej politbyra. Niektorí pozorovatelia preto proces vnímali ako kampaň proti jeho osobe.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá