Británia pohrozila Ekvádoru zásahom na ambasáde, ak nevydá Assangea

Británia pohrozila Ekvádoru zásahom na ambasáde, ak nevydá Assangea
Zdroj foto: SITA
Britská vláda pohrozila Ekvádoru, že polícia vstúpi na pôdu jeho veľvyslanectva v Londýne, ak juhoamerická krajina nevydá zakladateľa internetovej stránky WikiLeaks Juliana Assangea.

"V stredu sme dostali hrozbu od Spojeného kráľovstva - jasnú a písomnú hrozbu, že by mohlo zaútočiť na naše veľvyslanectvo v Londýne, ak Ekvádor odmietne vydať Juliana Assangea," povedal novinárom ekvádorský minister zahraničných vecí Ricardo Patino.

Podľa Patina jeho vláde doručil list s takýmto obsahom diplomat z britského veľvyslanectva v ekvádorskom hlavnom meste Quito. Konštatuje sa v ňom, že oprávnenie na takýto zásah dáva britským orgánom Zákon o diplomatických a konzulárnych priestoroch schválený parlamentom v roku 1987. Poskytovaním útočiska Assangeovi Ekvádor podľa Británie porušuje Viedenský dohovor, čo môže mať vážny dopad na vzťahy oboch krajín.

"Úprimne dúfame, že sa nedostaneme do tohto bodu, ale ak nie ste schopní vyriešiť otázku prítomnosti pána Assangea vo vašich priestoroch, pre nás zostáva táto možnosť otvorená," citovala z listu britská televízna stanica ITV.

Ekvádorská vláda reagovala vydaním vyhlásenia, podľa ktorého je "hlboko šokovaná" hrozbou britskej vlády "proti zvrchovanosti ekvádorského veľvyslanectva" a považuje ju za "jasné porušenie medzinárodného práva a protokolov Viedenského dohovoru".

Šéf ekvádorskej diplomacie po stretnutí s prezidentom Rafael Correom vyhlásil, že jeho krajina nie je "britská kolónia". Dodal, že Ekvádor oznámi svoje rozhodnutie o žiadosti Assangea o azyl dnes o 07.00 h miestneho času (14.00 h SELČ).

Hovorca britského ministerstva zahraničných vecí pre BBC povedal, že Veľká Británia trvá na vydaní Assangea a stále je odhodlaná "dosiahnuť vzájomne prijateľné riešenie". Britské médiá v tejto súvislosti informovali, že polícia posilnila svoju prítomnosť pred ekvádorskou ambasádou v Londýne. Okrem iného pred ňu prišlo vozidlo osobitnej jednotky Metropolitnej polície určenej na ochranu diplomatických priestorov.

Ekvádor poprel v utorok správu britského denníka Guardian, že udelil azyl Assangovi. Assange sa ukrýva na ekvádorskej ambasáde v Londýne od 19. júna, keď požiadal o udelenie politického azylu v tejto juhoamerickej krajine. Šéf WikiLeaks sa snaží vyhnúť vydaniu z Británie do Švédska, kde ho chcú vypočuť pre obvinenia zo spáchania sexuálnych zločinov.

Bývalý počítačový hacker v roku 2010 rozhneval Washington, keď stránia WikiLeaks zverejnila tisíce tajných amerických diplomatických depeší. Assange sa teraz podľa svojich slov obáva, že Švédsko by ho vydalo do Spojených štátov, kde by bol ohrozený jeho život.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá